Olen ns. sijoittajakumppani Suomeen rekisteröidyssä ei-pörssiyhtiössä. Olen sijoittanut tähän yritykseen ison määrän rahaa.
Tuleeko minun ilmoittaa sijoittamani rahamäärä?
Missä kohtaa veroilmoitusta sen teen, jos tarvitsee?
Varsinaista osinkoa yritys ei ole vielä jakanut, mutta aikoinaan kyllä jakaa lupauksensa mukaisesti voitto-osuuksina. Mitä minun tulee tässä suhteessa ilmoittaa verottajalle?
Rahat on saatu rehellistä tietä. Pitääkö tästä antaa lisäselvitys?
Tulin mukaan hankkeeseen tuttavani välityksellä, ja olen mukana rahoittajana (sijoituskumppanina) ja odotan saavani tuloa liiketoiminnasta, kun se aika on käsillä.
Sijoittajakumppanin verotus
Veropulma
1
83
Vastaukset
Hei ja kiitos kysymyksestäsi!
Luulen, että tarkoitat tällä sijoitustoiminnan määräaikaista verohuojennusta. Huojennuksen saamiseksi sijoitetun määrän on oltava vähintään 10000 euroa. Voit vähentää 50 % yhtiöön rahana sijoitetun uuden osakepääoman määrästä. Vähennys tehdään pääomatuloista ja se tulee veroilmoituksen kohtaan 7.3 Muut tulonhankkimiskulut. Tästä vielä tarkemmin vero-fi –sivuilta: http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Verohallinnon_ohjeet/Sijoitustoiminnan_maaraaikainen_veronhuo
Ystävällisin terveisin Pirjo Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1273169Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612815Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352212Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032118Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1301988Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441961Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101232Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67994Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville12985Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77910