Sijoitusasuntooni laitatin parvekelasituksen 2 vuotta sitten(2000€) Vähennystä olen tuosta tehnyt 10 vuoden tasapoistoin periaatteella. Otin asunnon omaan käyttööni viime syyskuussa. Mitä tapahttuu tuolle poistamattomalle osuudelle? Voinko vähentää sen loppuun viime vuoden vuoratuloista? Vai lisätäänkö poistamaton osuus hankitahintaan? Vai onko mahdollista käyttää poistamattoman osuuden työosuus kotitalousvähennyksenä?
parvelasitus poistot
1
61
Vastaukset
Hei "Erkkilä" ja kiitos kysymyksestä!
Parvekelasitus käsitellään asunnon perusparannuksena ja siksi sitä vähennetään 10 vuoden tasapoistona. Tähän asti kulu kohdistui vuokratulon hankkimiseen. Nyt kun olet ottanut asunnon omaan käyttöösi, poiston vähentämättä oleva osuus kohdistuu omaan käyttöön. Se ei siis ole enää vähennyskelpoista vuokratulosta.
Vähentämättä jäävä osuus on ostohinnan tapaan osa hankintamenoa, kun asuntoa myydessä lasketaan mahdollista luovutusvoittoa tai -tappiota. Jos asut asunnossa yli kaksi vuotta ja myynti on verovapaa oman asunnon myynti, vähentämätön osa parvekelasikustannuksista jää vähentämättä. Tätä voi verrata tilanteeseen, kun omaan vakituiseen asuntoon on tehty parvekelasitus: sen hankintameno ei silloinkaan ole vähennyskelpoinen.
Tässä tapauksessa sitä ei voi myöskään vähentää kotitalousvähennyksenä, koska kotitalousvähennyksenä vähennetään vain verovuoden aikana syntyneitä kuluja.
Ystävällisesti Satu V. Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111635Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968841Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.124417Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka233984Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53861- 903656
Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73646Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle153451Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343232Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452435