Työnantaja pidätti veroja väärällä prosentilla

Maijustiina

Hei,

minulla oli vuonna 2014 työnantajani kanssa voimassa oleva työsopimus 15.6.2014 asti. Olin toimittanut työnantajalle jo alkuvuodesta päätoimisen verokorttini ja raksinut kaikkiin lomakkeisiin, että haluan päätoimista verokorttia (veroprosentti 8,5%) käytettävän palkanmaksussa.

Palkanlaskennassa oli kuitenkin tehty huolimattomuusvirhe tietokoneella näpytellessä, ja palkkani oli laskettu sivutuloverokortin veroprosenttini mukaan (30%). Tämä johtui siitä, että suurimmalla osalla työntekijöistä on tuo prosentti käytössä. Sivutuloverokortin verottaja oli ilmeisesti toimittanut työnantajalle sähköisesti (ainakin palkanlaskijoiden mukaan), koska olin aiempana vuonna tehnyt satunnaisia keikkahommia työnantajalla ja tuolloin käyttänyt sivutuloverokorttiani.

Palkanlaskijat eivät tuolloin korjanneet virhettä heti, vaan käskivät odottamaan seuraavaan verotukseen ja veroilmoitusajankohtaan asti. Palkastani tehtiin siis 30% ennakonpidätys, vaikka heidän olisi pitänyt käyttää pääprosenttiani 8,5, kun kerta heillä oli pääverokorttini hallussa.

Mistä tiedän, että tuo virhe on nyt korjattu? Korjaako verottaja tuollaiset virheet automaattisesti vai onko korjaus palkanlaskijan vastuulla? Pitääkö minun pyytää henkilökohtaista apua verotoimistosta vai palkanlaskennasta?

Yritin katsoa veroerittelyä vuodelta 2014, mutta ko. työnantajan kohdalla on edelleen maininta sivutoimen palkoista. Vaikuttaisi siis siltä, että mitään korjauksia ei ole tehty?

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zarr

      Katso veroilmoituksestasi kohta "Hyväksiluettavat ennakot, ennakonpidätykset ansiotuloista" ja näet ennakonpidätyksesi. Siitä voi helposti laskea millä prosentilla palkanlaskenta on toiminut.

      Ja jos on kerran ennakonpidätystä tehty reilusti enemmän kuin tulot edellyttäisivät, niin reilut veronpalautukset on yksi aika hyvä merkki...

    • verottajapalauttaa

      Jos prosentti on liian korkea, maksat turhia ennakkoveroja, jotka saat palautuksena takaisin vasta seuraavan vuoden joulukuussa. Liian matala prosentti taas kostautuu myöhemmin jäännösveroina.

    • Hei nimimerkki "Maijustiina" ja kiitos kysymyksestäsi.

      Kuten nimimerkki "Zarr" jo kirjoittikin , katso veroilmoituksestasi kohta : " Hyväksi luettavat ennakot, ennakonpidätykset ansiotuloista" ja näet ennakonpidätyksesi.
      Siitä voi helposti laskea millä prosentilla palkanlaskenta on toiminut.

      Tuo tulon nimi ei vaikuta siihen, millä prosentilla ne verotetaan vaan se millaisen verokortin maksajalle itse toimitat.

      Henkilökohtaista verotustasi koskevia tietoja voit tiedustella palvelunumerostamme
      020 697 002.

      Ystävällisin terveisin

      Satu E Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      44
      5145
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2098
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2046
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1867
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1819
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1740
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      49
      1137
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      241
      1048
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      46
      963
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      941
    Aihe