Invalidivähennys ihmetyttää

2vanhaa

...puolisoni saa invalidivähennystä 115e, mutta kun se siirretään minulle , niin se onkin vain 105,99e... mihin joutuu se erotus.Onko siinäkin joku 'siirtomaksu', niinkuin esim. sähkölaskussa, vai mihin se joutuu.

2

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riittääköverot

      Meneekö sinulla valtion tuloveroa tuloistasi niin, että koko invavähennyksen voi vähentää? Invavähennys on valtion tuloverosta tehtävä vähennys.

    • Hei Ja kiitos kysymyksestä!

      Kun valtionverotuksen invalidivähennys 115 euroa siirtyy puolisolla vähennettäväksi, niin se siirtyy kokonaisuudessaan. Syy pienempään vähennykseen on todennäköisesti se, että sinun valtionveron määräsi ilman puolisolta siirtyvää vähennystä olisi tuo 105,99 euroa. Jos katsot verotuspäätöstäsi, niin todennäköisesti sinulle ei ole nyt lainkaan valtion tuloveroa.

      Tämä vähennys tehdään suoraan verosta, joten enempää ei voi vähentää kuin olisi veron määrä. Silloin, kun molempien puolisoiden tulot ovat niin pienet, ettei valtion veroa tule maksettavaksi lainkaan, jää tuo vähennys kokonaan hyödyntämättä.

      Jos haluat vielä varmistaa asian oikean laidan, voit soittaa palvelunumeroomme 020 697 002 ja virkailija voi tarkistaa henkilökohtaiset tietosi.

      Ystävällisin terveisin Satu V. Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      42
      5128
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2088
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2016
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      115
      1853
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1819
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1730
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      49
      1097
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      237
      1033
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      944
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    Aihe