Mussalossa lähellä koulua ja päiväkotia mies hakkasi remmillä saksanpaimenkoiraa kuonoon, kun se vähänkin veti eteenpäin. Vierellä kulkeva nainen ei vähääkään välittänyt tilanteesta eikä puuttunut koiran kohteluun. Luuleeko tämä koiranomistaja tosiaan, että koira saadaan näin koulutettua ja että se ei tule vihaiseksi? Vastatkaa tähän ne, jotka jotain tiedätte koiran koulutuksesta. Pahaa teki tilanteen näkeminen, ja olisi pitänyt puuttua asiaan heti.
Saksanpaimenkoiran koulutus
16
89
Vastaukset
- koiranOmistaja
Itse pysähdyn koiran kanssa ja sanon ei vedä. Toistan sitä niin pitkää kunnes koira oppii. Hyvin on ainakin tähän mennessä sen oppinut.
- jkkkkk
Se on väärä tapa kouluttaa. Ei koira ymmärrä miksi sitä kaltoin kohdellaan. En ole asian tuntija kouluttaja, mutta uskon ymmärtäväni koiran henkistä ajatusmaailmaa. Hakkaaminen ei sovi. Pieleen menee hakkaamalla. Kaksi koiraa on ollut ja koiran kanssa pystyy keskustelemaan kun oppii tuntemaan syvällisesti koiran. Kaverina ja ystävänä koira ymmärtää keskustellen asiat. Minun ei tarvinnut kuin sanoa nimi, niin äänen painosta ymmärsi heti asian. Mitään ongelmia ei ollut ja läheinen ystävyys oli koko ajan. Ystävyyden luomiseksi on asioita millä se saavutetaan, mutta ei hakkaamalla. En jaksa oppituntia kirjoittaa tänne kun se on pitkä selitys, mutta psyykkisesti meillä toimi kaikki asiat, oli ihana ja järkevä koira, kyllä on ikävä vieläkin.
Minä olen käyttänyt kuivaa, ehkä hurjaltakin näyttävää, pujon oksaa joskus vuosia sitten perheen koiraa kouluttaessani. Kosketin oksalla koiran kirsua, kun se alkoi vetää.
Ainakin kerran huomasin ihmisten pysähtyneen katselemaan, kun nostin käteni ylös saman kuivan korren kanssa ja kysyin 5-vuotiaalta lapseltani, haluaako hän piiskaa.
Lapsi katsoi minua suurin kirkkain silmin ja vastasi, kyllä, tahdon. Lapsella ei tainnut olla aavistustakaan siitä, mitä kysymys tarkoitti. Minua hymyilytti, mutta vieraat katselijat näyttivät vakavilta.
Aina kaikki ei ole sitä, miltä näyttää. - Joskus voi tietysti olla pahempaakin.- Kurt
"Vierellä kulkeva nainen ei vähääkään välittänyt tilanteesta eikä puuttunut koiran kohteluun."
Etpä tuota itsekkään näemmä asiaan puuttunut.....että jospa joku muu....- zzzz123
Kyllä tämä julkisuus on myös hyvä , koska asiasta nyt seudulla asuvat tietävät. On oltava varuillaan, kun menee eläinrääkkääjää puhuttelemaan, sellainen ihminen on ilkeä ja väkivaltainen ,paitsi eläimille, myös ihmisille. Parempi on antaa eläinsuojelun hoitaa asia, jotain on kuitenkin tehtävä koiraparan puolesta.
- Galacti
zzzz123 kirjoitti:
Kyllä tämä julkisuus on myös hyvä , koska asiasta nyt seudulla asuvat tietävät. On oltava varuillaan, kun menee eläinrääkkääjää puhuttelemaan, sellainen ihminen on ilkeä ja väkivaltainen ,paitsi eläimille, myös ihmisille. Parempi on antaa eläinsuojelun hoitaa asia, jotain on kuitenkin tehtävä koiraparan puolesta.
Vaikka kannatankin sanavapautta niin mielestäni tässä tekstissä leimataan henkilöä liikaa kun puhutaan termeillä "eläinrääkkääjä" (tuntematta tapausta sen paremmin, kyseessä voinut olla epätoivotun käytöksen pois kitkemistä ja tilanne vain näyttänyt pahalta) "ilkeä ja väkivaltainen paitsi eläimille ja ihmisille". Joskus olisi hyvä ajatella ennen kuin kirjoittaa tai avaa suunsa vaikka kyseessä onkin absoluuttisen totuuden keskustelupalsta ;)
- luppa
Jos tilanne näyttää pahalta, niin se yleensä on paha. Eläimen koulutus hakkaamalla näyttää pahalta ja on väärin. Mielestäni se on eläinrääkkäystä.
- Kassimirr
No nyt vaan silmät auki ja seuraavalla kerralla ilmoitus eläinsuojeluun ja varmaan joku tunnistaakin tapauksen ja tietää missä asuu. Osoite vaan poliisille ja eläinsuojeluun. Koira saatava pois kyseiseltä mieheltä. Ei se koira sitä ymmärrä että mies lyö kun se kiskoo. Koiratsa tulee vain pelokas ja lopulta vihainen. Suosittelisin tällä miehelle, että antaisi koiran sellaiselle henkilölle joka oikeasti haluaa koiran ja rakastaa sitä perheenjäsenenä. On myös ihan koirakouluja, jossa annetaan opastusta vetämisen pois saamiseksi. Nyt ihmiset vaan silmät auki siellä alueella ja ilmoitus muuallakin kuin tänne suomi24.
- jottatuotanoin
Oma koirani aikoinaan oppi olemaan vetämättä hihnassa, kun palkitsin silloin, kun ei vetänyt ja jätin huomiotta (ja pysähdyin), kun yritti vetää. Hyvin tämä menetelmä toimi. Palkkioksi riitti pieni herkkupala tai kehuminen. Muutaman kuukauden kuluttua ei tarvittu enää harjoituksia, palkkion sai kuitenkin silloin tällöin sekä kehumista useinkin.
- raippaa.rajusti
Koiraa pitää ruoskia kunnolla ja kovaa, niin ne oppii!
- peukkutälle
Olet oikeassa, parempi oikeastaan hakata koira hengiltä. Eipä sitten paskantele kaduille.
- ruoskintaa
Parempi mitä paksumpi keppi tai remmi on, koira oppiia paremmin kun kunnolla kurittaa, jos sontii tienviereen lisää keppiä, sille pitää näyttää kuka on pomo ja isäntä.
- anu34v
Oma susikoirani saa raivokohtauksen nähdessään somaleita palkitsen pikku nameilla se välittömästi eivätpä enään huutele rivouksiaan minulle ana piluu suomi huora
- Piiitsu
Toiset koirarodut tarvitsevat hieman kovempi otteista kouluttamista mielestäni. Kuitenkaan ketään koiraa ei saa lyödä. Joku voi nähdä tilanteen hurjempana kuin mitä on. Minuakin on katsottu pitkään kun olen isokokoisen koirani ollessa pentu, maannut kesken lenkin koiran päällä lumihangessa..
- kaltoinkohdeltu
Saksanpaimenkoiran omatoimiseen hävittämiseen johti kai näkemäni tapaus, kun leidi paiskasi koiran takaluukusta autoon. Saivat jostain dobermanin hankittua. Sanoivat jälkeenpäin schäferin sairastuneen jostain.
- joskusliianmyöhäistä
Eläinten kaltoinkohteluun tulee aina puuttua. Mielestäni on tyhmää, jos esim. naapuri ei puutu asiaan jos tietää. Eläimen etua pitää aina ajatella, monta kertaa eläin joutuu kärsimään liian kauan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911330
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t252622Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311597Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570