valintavaatimukset korkeakouluun

valintamenettelyse

itse, minä tekisin näin

kaikkiin korkeakouluihin valittaisiin yo-todistuksessa lukevan kyseisen aineen perusteella, jos se aine on sama kuin kohteena oleva aine. Ei tarvitsisi ehkä suorittaa koko lukiota vaikka matikkaan pyrtkiessä, vaan yksi vaihtoehto olisi vain pitkän matikan numero yo-todistuksessa kriteerinä.

Tätä valintakriteeristöä on mahdotonta optimoida huippuunsa. Toinen vaihtoehto olisi, että enkun numerosta yo-todistuksesta saisi matikan lisäksi vähän pisteitä. Myös suomen kielen rakenneopinnoista voisi ehkä saada vähän pisteitä yo-todistuksen mukaan.

Suunnilleen kuin tehtäisiin, niin se olisi kaikista vaivattominta ja koska valitnamenettelyillä ei ole paljoakaan paremmuuseroa, niin miksei tehdä siitä vaivatonta, mutta kielitaitoa on hieno kannattaa varmaan.

Myös yo-todistuksen arvosanoihin liittyen olisi kaunista se, että niitä saisi korottaa enemmän, kun pääsykokeita vähennettäisiin.

4

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopy

      toisaalta yksi asia on se, että jos monella on korkeat numerot yo-todistuksessa ehkä he alkavat jahkailla opiskelujen välillä. kun vanhalla menettelyllä on vähemmän jahkailua.

      vanhalla menettelyllä jotkut eivät ehkä pääse koskaan haluamaansa ainetta lukemaan, kun esim. Helsingin yliopistoon valitaan matikkaan vain enimmäkseen matikan yo-todistuksen perusteella ja huomaa, jos haluat, että sitä numeroa ei voi montaa kertaa korottaa.

      kolmas vaihtoehto voisi saattaisi olla avoimen yliopiston väylä. siinä on asumispaikka rajauksena ehkä

    • hmhmhm

      En kannattaisi tuota ainoaksi valintaperusteeksi.

      Ihminen voi muuttaa mieltään jälkikäteen, jossei älynnyt lukioaikoina hankkia hyvää YO arvosanaa jostakin aiheesta se sulkisi sitten tien eteenpäin.

      Koulutussysteemi pitää olla joustava, eikä pitäisi tehdä tuollaisia loukkoja mistä ei enää pääse etenemään. Kouluun pääsy pitää perustua sen hetkiseen osaamiseen, joka voidaan helposti mitata pääsykokeella.

      Tietysti suoraan lukiosta tuleville saisi kenties olla jonkinlainen kiintiö tai systeemi, joka nopeuttaa heidän pääsemistään opiskelemaan.

    • raakon

      suomen kielen rakenteiden opetteleminen tuottaa pilkunviilausta suomen kielen käyttämiseen, jota viilausta ei tartte.

    • 24443

      lisään sitten, että lukion suuruutta pienennettäisiin. lisäksi laitettaisiin lukioon esittelykursseja plus tukikursseja plus voisi laajentaa aineita. yliopistoon pääsisi osaksi pääsykokeen kautta, osaksi lukion perusteella plus tukikurssit lukiossa auttaisi tietämään omia halujaan plus tukikurssit tukisi omaa pääainetta.

      lukio ei ole ilmaista. se on verrattavissa joihinkin yliopistoaineisiin, joista pääsee paljon vaikeammin työhön kuin vaikka ammattikoululaisesta. tosin on englannin opiskelu parempaa kuin vaikka joku pimeä kulttuurin tutkimus minusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1829
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1344
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      646
    Aihe