Tulonhankkimisvähennysten tositteet

ope2015

Työskentelen opettajana ja haluan vähentää verotuksessa mm. täydennyskoulutuksen, ammattikirjallisuuden, muiden tarvikkeiden ja mahdollisesti työhuoneen kuluja.

Minulle on jäänyt epäselväksi, pitääkö työhuonevähennystä varten olla tosiasiallisesti erillinen huone, vai riittääkö vähennyksen saamiseen, että työskentelee kotona esimerkiksi olohuoneen työpisteessä?

Haluaisin tietää myös, millaisia tositteita minulla pitäisi olla koulutuksista, kirjallisuudesta ja lehdistä. Koulutuksiin ilmoittaudutaan ja ne maksetaan yleensä internetissä, jolloin koulutuksesta ei jää laskua ja tiliotteellakin näkyy vain maksunvälitysyrityksen tiedot. Tulostanko ilmoittautumisvahvistuksen, tiliotteen (tai verkkopankista itse tulostetun kuitin) ja opintorekisteriotteen tai miten todistan tarvittaessa osallistumiseni ja kuluni? Entä ammattikirjallisuus - kaupasta ostettaessa kuittiin ei tule nimeä, joten riittääkö se tositteeksi? Riittääkö lehtitilauksissa paperisen laskun ja tiliotteen (tai verkkopankista itse tulostetun kuitin) yhdistelmä?

3

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kouluttajan-arkea

      Mulla sama. Luokkaopetusta aikuiskoulutusta myös yksityissektorilla. Osa ollut oppiaineita/kursseja, joihin ei Suomesta löydy oppikirjoja, jos ollenkaan. Oppimateriaaleja on pitänyt tehdä itse.
      Printtimustetta mennyt paljon, myös värillisiä, kopiopaperia, kunnon mikrot kotona, tietokoneen ajokortti, muita kurssituksia, ammattikirjallisuus, matkakuluja. Kirjat, paperit ym. vievät myös tilaa siellä makuuhuoneen nurkassa. Niinä aikoina kun piirtoheitintä käytettiin enemmän, tuli myös julmetut kalvokustannukset printtimusteineen.
      Verottaja hyväksyy jotain, mutta kun lasketaan vaikkapa 20 v taaksepäin, työkulusumma on todella suuri.

      • sama-sama

        Mitä enemmän kuitteja sen parempi.


    • Hei "ope 2015" ja kiitos kysymyksistäsi.

      Työhuonevähennys myönnetään lähtökohtaisesti huoneesta jota käyttää tai osaa asunnon pinta-alasta.
      Syntyneet kulut täytyy tarvittaessa pystyä toteen näyttämään, tiliote on riittävä tosite.
      kaupasta ostettujen tuotteiden kuitteihin voi itse merkitä mistä kulusta on kyse.
      Sanoma- ja aikakausilehtien hankintakustannukset ovat yleensä vähennyskelvottomia elantomenoja.

      Tulonhankkimiskulujen vähentämisestä löytyy ohje sivuiltamme. Tässä vielä linkki sivuillemme:
      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Tulonhankkimiskulut_ansiotuloista

      Ystävällisin terveisin

      Satu E Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      103
      4613
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      389
      1368
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1062
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1052
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      970
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      882
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      877
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe