Tabletti & osamaksu + matka-apurahat

Tröööööt

Hei,

Aiemmin kysyin saako väitöskirjatyön hankintoja verovähentaa: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13548923 Nyt olisi pari tarkentavaa kysymystä tulonhankinnan kuluista. Olen siis ollut verovuonna 2014 työskentelyapurahalla (tarkoitettu elämiseen), kokoaikaisissa ja osaiaikaisissa työsuhteissa ja pari kuukautta opintotuellakin.

Ostin väitöskirjan tekemisen tarpeisiin tabletin (piti siis ostaa läppäri työ/konferenssimatkoja varten mutta oli kamalan kallis - tabletti ja irtonäppis ajoi saman asian). Ostin tabin osamaksulla, josta maksoin kaikki erät verovuoden 2014 aikana. Saako tämän vähentää (vaikuttaako osamaksusopimus verovähennysasioihin)?

Ja toinen kysymys: sain v. 2014 matka-apurahaa yksityiseltä säätiöltä 1750 euroa. Tällä osallistuin viikon kurssille ulkomailla (liittyen väitöskirjatyöhön). Tulisiko tämä summa ilmoittaa erikseen verottajalle (työskentelyapurahani summat olivat niin pieniä etten niistä maksanut veroa).

1

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Jos olet hankkinut tabletin väitöskirjan tekemistä varten, kuuluvat sen kulut myös vähennyksiin. Osamaksulla maksaminen ei vaikuta kulun vähennyskelpoisuuteen, koska olet maksanut koko summan verovuonna.

      Jos matka-apurahan tiedot puuttuvat veroilmoitukselta, ilmoita myös se ja siihen kohdistuvat kulut.

      Ystävällisesti Satu V. Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      96
      5179
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      175
      4882
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      211
      4078
    4. 216
      3285
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      115
      3118
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      100
      2961
    7. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      125
      1820
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      17
      1659
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      147
      1647
    10. 61
      1359
    Aihe