Farkkujen kavennus lantiolta, apuva?

Ompelijax

Neuvoisiko joku, miten kannattaa toimia, kun naisten farkut ovat liian isot lantiolta, eli pitäisi kaventaa molemmista sivuista, eli pari cm taskujen metallinastan yläpuolelta ja n. 15 cm alaspäin

Miten sen nastan edes saa irti? Jos saa, niin pitääkö purkaa se kaksoissauma kokonaan auki ja sitten alkaa kavennella?

Jossain luki, että lantiolta ja nivusten kohdalta pussittavia farkkuja voisi pienentää takasaumasta. Onko se viisaampi tapa?

Jos on, niin puranko silloin takasauman ja mitenhän sen vyötärönkin kanssa, kun sekin on iso - voi ei. Muuten olisi lahkeista ja pepustakin mieleiset, kun siis vain ensin sais löysät pois.

Mikä siis helpoin tapa?

Kiitos paljon neuvoista.:)

6

2420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan kaikkein helpointa on vetää puolen sentin muotolaskokset takataskujen kohdalle kummallekin puolelle. Ronskisti vyötärökaitaletta avaamatta. Sillä lähtee pari senttiä pois.
      Minä tein tämän pikakavennuksen, kun en viitsinyt ruveta ratkomaan vyölenkkejä, purkamaan ja tikkaamaan ja ajattelin että jos tulee vielä pari lisäkiloa, niin sitten ne on helppo avata. (ei onneksi ole tullut)
      Eihän se ihan laadukkaalta näytä, mutta kun aina on svetari tai jotain siinä päällä, niin ei ne näy.

    • Ompelijax

      Juups, kiitos. Muotolaskokset käy hyvin siihen vyötäröosuudelle, eli teen sen, mutta vielä on liikaa siinä nivusten ja alavatsan kohdalla tyhjää kangasta ja mietin, puranko sen kaksoissauman molemmilta sivuilta sen metallinastan alta, vai miten tekisin.

      Ensin ajattelin, että alan kaventaa ylempääkin ne sivut, mutta kun en niitä metallinastoja saa irti, niin pitänee tyytyä tähän. Joku svetarihan se on minullakin niihin sivunastoihin asti, joten ei haittaa tämä ratkaisu. :)

      • Eikö ne nastat/niitit lähde jos kampeaa ruuvimeisselillä (tai vahvalla veitsellä - ei millään Karelialla, se hajoaa - Savonia tai Sorsakoski vois toimia - leikkuripihdit ei taida mahtua väliin), niin saat koko kavennuksen sievästi sivusaumoihin. Vahvista vähän taskusaumaa.
        Minulla toimi tuo 'muotolaskos'juttu - taisi olla vielä työaamu kun katsoin että putoavat päältä, niin sutaisin sisäänotot muutamassa minuutissa. Ehkä tarkoitus oli jossain vaiheessa tehdä paremmin (jos vyötärö ei kasva), mutta tekemättä jäi, kun oli ihan tarpeeksi hyvät niinkin.


    • Ompelijax

      Hmm. Taidatpa olla oikeassa tattiaivo,eli et sinä mikään tattiaivo ole.

      Yritänpä ottaa jollain ne nastat/niitit pois ja vahvistan taskusaumaa myös.

      Jospa tästä ketjusta olisi joskus hyötyä jollekin muullekin, joka painii saman asian kanssa.

      Kiitos vielä sinulle tattiaivo ja mukavaa kevään jatkoa! :)

      • Kiitos samoin sinullekin!
        Toinen vaihtoehto olisi ollut irrottaa väliaikaisesti takatasku ja jatkaa laskosta taskun alle.
        Nämä tattiksen jutut on vähän riman alituksia, ja oikeaoppiset ompelijat saattaa olla kauhuissaan moisesta.
        Mutta kiva jos tästä oli apua. Eihän mikään estä sinua purkamasta vyötäröä ja kaikkia saumoja ja ottaa sisään tarpeellinen määrä oikeista kohdista.


    • Ompelijax

      Ihan hyvä vinkki tuokin.

      Olen samaa mieltä siitä, että miksipä ei voisi ommella vähän omalla tavallaan ja ehkä myös helpommin, kun ne ompelukset jäävät kuitenkin puseroiden ym. alle piiloon ja itsehän niitä ompelemiaan vaatteita pitää.

      Arvostan kuitenkin heitä, jotka osaavat ommella näppärästi, nopeasti, siististi ja oikeaoppisesti - toivottasti itsekin sitten joskus, jos aiheesta enemmän innostun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      31
      6262
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      34
      3652
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3562
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      31
      3457
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      3036
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2737
    7. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      48
      2688
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2435
    9. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      125
      2408
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2215
    Aihe