Hei, a-pu-va!
Miten saa vähennyksen näistä? Olen myynyt ulkomaisia osakkeita, joista tulee verotettavaa tuloa. Saako niistä vähentää ja tekeekö verottaja sen vai aiheuttaako jotain toimenpiteitä veronmaksajalle?
Kiitos vastauksesta jo etukäteen.
käyttämättä olevat ulkomaisen veron hyvitykset
5
301
Vastaukset
Hei ja kiitos kysymyksestä!
Jos käyttämättä olevat ulkomaisen veron hyvitykset ovat syntyneet pääomatuloista (esimerkiksi osinkotulo) ja sinulle syntyy ulkomaisten osakkeiden myynnistä verotettavaa luovutusvoittoa (=pääomatuloa), saat vähentää käyttämättä olevan hyvityksen. Verottaja tekee vähennyksen viran puolesta. Voit tarkistaa asian verotuspäätökseltäsi.
Jos haluat selvittää asiaasi vielä tarkemmin, voit myös soittaa Kansainvälisen henkilöverotuksen palvelunumeroon 020697024.
Ystävällisin terveisin Satu V. Verotiimistä- UlkomaanVoitto
Hei, eikö Suomessa asuvan ulkomaisten osakkeiden myynti veroteta ns. 'tavallisena' luovutusvoittona eikä ulkomaantulona? Ja käyttämättä olevat ulkomaisen veron hyvityksethän vähennetään vain saman tulolähteen tulosta.
Hei!
Kyllä, ulkomaiselta yhtiöltä saadut osingot verotetaan useimmiten samalla tavalla kuin Suomesta saadut osingot.
Ulkomaisen veron vähentäminen voidaan tehdä samaan tulolähteeseen ja samaan tulolajiin kuuluvasta tulosta määrättävistä veroista seuraavien 5 vuoden aikana.
Aiheesta lisää kohdassa 2.4: http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Elinkeinoverotus/Osinkotulojen_verotus
Ystävällisin terveisin
Sari T Verotiimistä- UlkomaanVoitto
Hei vielä,
Eikö nimimerkki 'KroisosPennonen' tarkoittanut, että hän on myynyt ulkomaisia osakkeita - tämä on tietty eri asia kuin ulkomailta saatu osinkotulo.
Eli hänelle syntyy mahdollisesti luovutusvoittoa, mistä ei voi vähentää käyttämättömiä ulkomaisia veroja.
Ystävällinen tarkennus vain... Hei taas,
Kiitos tarkennuksestasi, olet aivan oikeassa.
Ulkomailta saatujen arvopaperikauppojen luovutusvoitot käsitellään samalla tavoin kuin ne olisi saatu Suomesta.
Luovutusvoitosta ei voi vähentää käyttämättömiä ulkomaisia veroja, koska luovutusvoitto ei ole ulkomaan pääomatuloa. Vähennys tehdään saman tulolähteen saman tulolajin tulosta määrättävistä veroista.
Ystävällisin terveisin
Sari T Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2413682- 573433
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I912873Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482656Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1182431Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352052Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012011Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1051804Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711169