Onko verottajalle ilmoitettava kaikki ulkomailla oleva "omaisuus", vaikka siitä ei olisi ollut mitään tuloja, menoja vain?
Eihän nykyään peritä omaisuusveroa, eikä tuottoa myöskään ole meidän tapauksessa.
Miten semmoinen omaisuus kuin kimpassa ostettu kämppä Euroopassa (mutta ei siis Suomessa) tulee ilmoittaa, kun ei ole jaettu osakkeiksi, vaan on yhtenä könttinä? Rahaa lähetetään, kun tarvista on menojen kattamiseen.
Miten veroilmoitus täytyy täyttää?
Ollaan vähän kuin veikkausporukka, mutta ilman voittoa.
Kaikkiko omaisuus täytyy ilmoittaa?
2
122
Vastaukset
- ilmoitettava
http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Muu_verotus/Varojen_ja_velkojen_ilmoittaminen(12006)
"Ilmoitettavia varoja ovat
kiinteistöt, vuokramaalla olevat rakennukset ja erottamattomat määräalat
asunto-osakeyhtiön ja keskinäisen kiinteistöosakeyhtiön osakkeet
muiden yhtiöiden osakkeet ja osuuskuntien osuudet (eivät kuitenkaan kulutusosuuskuntien ja osuuspankkien tavanomaiset osuudet)
sijoitusrahastojen ja yhteissijoitusyritysten osuudet
muut arvopaperit ja arvo-osuudet (eivät kuitenkaan korkotulon lähdeveron alaiset joukkovelkakirjat eivätkä niitä vastaavat ETA-alueen joukkovelkakirjat)
osuudet avoimeen yhtiöön, kommandiittiyhtiöön ja muuhun yhtymään
hallinta- tai nautintaoikeus kiinteistöön, asunto- tai kiinteistöyhtiön osakkeisiin tai muihin arvopapereihin.
Ilmoita myös vastaavat ulkomailla olevat varat. " Hei nimim. "Ongelmaomaisuus" ja kiitos kysymyksestä!
Oletkin jo saanut kysymykseesi yhden vastauksen ja linkin Verohallinnon ohjeistukseen. Asia on juuri niin kuin edellinen vastaaja toteaa: myös ulkomaila oleva varallisuus pitää ilmoittaa.
Kysyt miten veroilmoitus tulee täyttää. Kätevimmin ilmoittaminen hoituu sähköisesti: http://www.vero.fi/veroilmoitus. Kohdasta "Varat ja velat" klikkaa eteenpäin "Varat" ja sieltä "Muu varallisuus" ja ruksi kohtaan "Ulkomailla oleva varallisuus". Selvitä asiaa tarkemmin tämän kohdan lisätiedoissa. Jokaisen teistä omistajista tulisi ilmoittaa omistuksensa omalta osaltaan.
Vaikka omistuksen perusteella ei määrätäkään veroa, veroseuraamukset saattavat tulla ajankohtaisiksi silloin, kun omaisuudesta alkaa tulemaan tuloa tai se myydään. Muun muassa tästä syystä verottaja seuraa näitä tietoja.
Ystävällisin terveisin Satu V. Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561338
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1601270Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu581222Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601135Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1041101Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä58907Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56883KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin81832- 51817
Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54795