Yritin illan piristykseksi täyttää ja lähettää veroilmoitukseni, mutta tuli tenkkappoo.
Olen saanut v. 2014 pääomanpalautusta. Onko se tuloa vai menoa?
Luin vero-ohjeita, mutta asia senkuin mutkistui. Onko ohjeita muutettu, kun sain kaksi eri käsitystä asiasta?
Jossakin luki, että osakkeeseen sijoitetusta rahamäärästä saa vähentää pääomanpalautuksen, jos siitä vielä voidaan vähennys tehdä.Tottakai voidaan, niin pieni tuo p-palauus on osakkeen ostohintaan verrattuna.
Jossakin muualla pääomanpalautus rinnastettiin osinkotuloon. Jälkimmäisessä tapauksessa jäin ihmettelemään, onko siitä jo pidätetty samanlainen vero kuin osingoista. Mistä minä sen voin nähdä?
Johonkin minä tuon pääomanpalautuksen varmuuden vuoksi ujutan, mutta olisi tietysti kivempaa, jos se sijoitettaisiin oikeaan kohtaan. Onko korot oikea kohta vai osingot vai tuo osakkeen hinnasta vähentäminen?
Siis: millä nimellä kulkevaan tuloon tai menoon tuon voi laittaa? Kertokaa vaan numero tai otsikko, niin on minulla yksi vaiva vähemmän.
Pääomanpalautus ym. mystiikkaa
2
76
Vastaukset
Hei ja kiitos kysymyksestäsi.
Pääoman palautus on tuloa.
Julkisesti noteeratun ulkomaisen yhtiön vapaasta omasta pääomasta saatua varojen jakoa pidetään aina osinkona. Muulta kuin julkisesti noteeratulta yhtiöltä saatua varojen jakoa pidetään lähtökohtaisesti osinkona.
Ilmoittaminen onnistuu lomakkeella 9A (kohta 2.2 ja 2.3).
Tässä linkki lomakkeelle.
http://www.vero.fi/download/2014__Laskelma_arvopaperien_ja_arvoosuuksien_luovutusvoitosta_tai_tappiosta/{F8A09083-6FD2-4D3C-8065-022831FD7F3A}/4642
Ystävällisin terveisin
Satu E verotiimistä- vasdfq
Yksi tarkennus aiheeseen: netti on pullollaan erilaisia ohjeita pääomanpalautusten verotuksesta. Tämä johtuu siitä, että niiden verotus on muuttunut viime vuosina useampaan kertaan. Vuoden 2013 verotuksessa pääomanpalautukset vähennettiin hankintahinnasta ja laskettiin mukaan luovutuksiin, aiemmin niitä ei laskettu mukaan luovutuksiin...
Verotusasioissa muutenkin pitää aina tarkistaa, miltä vuodelta ohjeet on peräisin. Viime vuonna pätevä ohje ei välttämättä ole pätevä enää tänä vuonna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2014457
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!472092- 681769
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331393Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581367Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93979SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26953Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10909Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186716