Vivaldi selain

4711

20

1020

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeiltu_jo

      Paskaa uudessa paketissa.

      • 34ertygh

        Ruma paketti kaiken lisäksi.


    • Tri_linuks_Mieliala

      Onhan noita tietysti kiva kokeilla, mutta löytyneekö tuostakaan mitään uutta?

    • Varsin tuntematon selain selainmarkkinoilla. En ottaisi käyttöön.

      • vänkätään

        Heh
        Eihän uuden selaimen Technicl previev voikkaan olla tunnettu.
        Aloituksessa mainitaan kokeilu.
        Joku Operan entinen porukka rakentelee.

        "Herra Hätäpää" ei tietenkään kiireessään vaivautunut lukemaan aloituksen linkkiä, pakko vaan mutuilla.


      • vänkätään kirjoitti:

        Heh
        Eihän uuden selaimen Technicl previev voikkaan olla tunnettu.
        Aloituksessa mainitaan kokeilu.
        Joku Operan entinen porukka rakentelee.

        "Herra Hätäpää" ei tietenkään kiireessään vaivautunut lukemaan aloituksen linkkiä, pakko vaan mutuilla.

        Siltikään ei kannata tällaisia ottaa käyttöön vaan suosiolla jokin muu mutta suosittu selain kuten Chrome.


      • 4711
        kannyman kirjoitti:

        Siltikään ei kannata tällaisia ottaa käyttöön vaan suosiolla jokin muu mutta suosittu selain kuten Chrome.

        Kokeilu ja käyttöönotto (heti) on kaksi eri asiaa, onko sekin nyt taas vaikeaa ymmärtää vai onko ihan pakko vaan jänkkäämisen ilosta jänkätä, ilmeisesti on.


      • 4711 kirjoitti:

        Kokeilu ja käyttöönotto (heti) on kaksi eri asiaa, onko sekin nyt taas vaikeaa ymmärtää vai onko ihan pakko vaan jänkkäämisen ilosta jänkätä, ilmeisesti on.

        Ei pahemmin ole. Yleensä kokeilun jälkeen ohjelma tuuppaa jäämään koneeseen.


      • ihateubuntu
        kannyman kirjoitti:

        Ei pahemmin ole. Yleensä kokeilun jälkeen ohjelma tuuppaa jäämään koneeseen.

        Aja ccccliineri


    • Poista-se

      Ei tee mitään

    • VS07

      Vivaldi seilan hyvin toimii.

    • SurkeudenHuippu

      Onpa surkea, todella. Vivaldi ei ole mitenkään hyvä, johon on ympätty google roskaa, microsoft paskaa ja hakukoneita sellaisia jotka ei suojaa mitään. Täynnä seuraajia, hankalat asetusmuodot, jotka kaiken lisäksi ei toimi. Täynnä mainoksia ja muuta asiaan kuulumatonta roskaa, Vivaldi on huonoin selain tekele minkä koskaan nähnyt, Testailin ihmetellen, teki miten vain ei toimi tavalla jonka itse haluaa, En suosittele kenenkään käyttöön, kokeiluasteellakin jo huomaa miten avutoman surkeasti tehty.

      • Turbo-Urpo1

        2017 alkuvuodesta tuo kirjoitus peräisin, epäilyttävän kannustava kirjoitus Vivaldin puolesta. Sehän oli joku muukin kaupallinen taho joka nosti tämän selaimen jalustalle, jonne se ei mielestäni kuulu, mutta pakko sanoa ettei tästä mitään negatiivistäkään ole kohdalle sattunut.


      • liikaa_virittelyä

        Uusikin versio Vivaldista on vielä aika raakile ja hankala saada käyttökelpoiseen kuntoon. Ei sovellu normaalikäyttäjille.
        Vivaldissa adblockin asennus on hankalaa, chromen adblockin kuitenkin pystyy manuaalisesti lataamaan, asentamaan ja virittämään toimivaksi.
        Lisäksi oletusasetuksilla hardware acceleration ei toimi vaikka asetuksissa se on ruksattuna, ja sivujen piirtäminen on todella lötköä ja hidasta.
        Joutuu menemään vivaldi://flags/#disable-accelerated-2d-canvas osoitteeseen, ja säätämään jotain unsupported ja experimental ominaisuuksia päälle, jotta saisi laitteistokiihdytyksen käyttöön.


      • jatkoon

        Tämän hetken ehkä innovatiivisin selain. Nopea ja hyvin toimiva.
        Asetukset käy läpi parissa minuutissa ja selaimen saa haluamaansa kuosiin.
        Mainostenestäjäksi uBlockOrigin, automaattisesti perusasetuksille. Pienellä lisätyöllä 3. osapuolet ja turhat skriptit estoon.
        Rautakiihdytys toimii. Tuokin vivaldi://flags/#disable-accelerated-2d-canvas on valmiiksi päällä näytönohjaimen rautakiihdytykseen. Sivut piirtyy hyvin ja nopeasti.
        Tämä kaikki aivan avuttomalla halpakoneella jollain Celeronilla.
        Vivaldia voi jo suositella etenkin, jos haluaa hieman parempaa yksityisyyttä vrt. Ghrome. Ja muutenkin.


      • outoja_bugeja

        Itsellä rautakiihdytys ei toiminut, vaan piti #disable-accelerated-2d-canvas kohdasta ruksittaa kohta joka ottaa kiihdytyksen käyttöön ei-tuetuilla gpu:lla. Mitään tuollaisila ongelmia ei ole Chromella, Firefoxilla, edgellä tai ie11:llä.
        Vivaldi on siis vasta kehitteillä, mutta ei vielä sovellu loppukäyttäjille.


    • Kaapo4v

      Selaimmia on jokalähtöön nykyään, Voi valita mistä tykkää ja mikä toimivin.
      Chrome Ja Firefox on nää suosituimmat.
      Opera ja Vivaldi ja satoaja joita voi kokeilla ja ihastua.
      Windowsin edge taas tulee pakolla kympin mukana, Sen suosio on kaammee Floppi, 2% luokkaa.
      Aluksi Edge ei avannut suurtaosaa sivuista, josta se sai tosihuonon maineen. Mainos, Vakoilu ja sensuuriseleimmena. Lisäksi se ei ole edes nätti eikä nopea.

      • 00100

        Mutta kun Jakkara-Matti sanoo että Windowsissa pitää käyttää vain Edgeä!
        Kyllä Matti tietää!


      • vivaldi_työmaata

        Kunhan on varautunut kohtaamaan erikoisia bugeja ja etsimään niihin ahkerasti apua hakukoneilla, saa Vivaldista viritettyä toimintakuntoisen selaimen.
        Kyseessä on kuitenkin vielä työmaa-alue, ja raakile selain jota peruskäyttäjien ei välttämättä vielä tarvitse kokeilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1219
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      67
      849
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      783
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      145
      643
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      279
      615
    6. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      91
      609
    7. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      45
      582
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      36
      531
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      526
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      520
    Aihe