Kännykkä ja puhepaketti

Tiedoton

Ostin uuden kännykän ja joudun sitä käyttämään töissä. Työnantaja ei korvaa millään lailla käytöstä aiheutuvia kuluja kännykästä, työpuheluista tai netistä. Voiko niitä kuluja siirtää verotukseen? Käytän puhelinta sekä sen liittymää omien asioiden hoidossa työajan ulkopuolella.

5

67

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trhfgdg

      Periaattellisella tasolla voit vähentää sen osan puhelinlaskusta, mikä liittyy työasioiden hoitoon (liitä selvitys).

      Ansiotulojen tulonhankintavähennyksissä on kuitenkin yli 600 euron "omavastuu" (eli automaattinen tuon suuruinen vähennys), eli jos sinulla ei ole vähennettäviä menoja yli tuon omavastuun verran, niillä ei ole mitään merkitystä.

    • Hei Tiedoton ja kiitos kysymyksestäsi!

      Kuten ”trhfgdg” jo mainitsikin, kaikille myönnetään automaattisesti 620 euron tulonhankkimisvähennys. Joten jos sinulla on vain puhelinkulut, eivätkä ne ylitä 620 euroa, niin et saa niitä tulonhankkimisvähennykseen.

      Jos tulonhankkimiskuluja tulee kumminkin tuon 620 euron yli, tulee sinun eritellä puhelimen käytöstä työasioiden hoitoon käytetty osa.

      Lisää tulonhankkimisvähennyksestä löydät osoitteesta http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Vahennykset_ansiotulosta_ja_verosta/Tulonhankkimisvahennys

      Ystävällisin terveisin,
      Laura Verotiimistä

    • Tiedoton

      Entäs, voiko puhelinta laittaa myös kuluihin ja sen tarpeelisia lisävarusteita esim. autolaturi ja suojakotelo.

      • wwwwwwa

        Voi, kun selität miten, ja miten suurelta osin (=50 %) käytät niitä tulonhankkimistarkoitukseen.

        Suosittelisin jatkoa ajatellen puhumaan työnantajan kanssa aiheesta. Työpuhelut ainakin pitäisi mennä työnantajan piikkiin (puhepaketin tapauksessa tosin vain paketin ylittävät / ohittavat puhelut, esim yritysnumeroihin). Yleensä tuollaisessa tapauksessa on joko työpuhelin (vain työasioihin) tai työsuhdepuhelin (=kaikki käyttö)


    • Hei "Tiedoton ja kiitos kysymyksestäsi!

      Sinun pitää pystyä perustelemaan miksi tarvitset uuden puhelimen työtäsi varten ja millä tavalla muut kulut liittyvät kulunhankintaan. Pystyt käyttämään puhelintasi myös vapaa-ajalla, eli kokonaisuudessaan sitä ei voi vähentää.

      Ylempänä onkin kerrottu tuosta omavastuusta, eli se pitää myös huomioida. Tulonhankkimiskulujen pitää ylittää tuo 620 euroa, että sillä on vaikutusta verotukseen.

      Sinun pitää myös kysyttäessä pystyä selvittämään, mistä kulut ovat tulleet ja miten ne liittyvät tulonhankintaan.

      Keväisin terveisin,
      Harri Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      44
      5155
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      104
      2113
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2096
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1867
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1819
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1740
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      49
      1147
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      245
      1078
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      991
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      941
    Aihe