Hei
Olen rajoitetusti verovelvollinen Suomen kansalainen. Leipätyöni (kohdemaa verottaa, sosiaaliturva kohdemaassa) ohella teen sivutyötä Suomeen, suomalaiselle työnantajalle tavallisena kuukausipalkkaisena työntekijänä. Suomen ja kohdemaan välisen verosopimuksen mukaan työntekovaltiona pidetään kohdevaltiota jollei työ ole tehty toisessa sopimusvaltiossa (eli tässä tapauksessa Suomessa).
Haluaisin nyt tietää, miten työ määritellään tehdyksi Suomessa? Kohdevaltiossa minulla on käytössäni verokonsultti, jonka mukaan tämä sivutyöni tulisi verottaa Suomessa, koska työllä ei ole mitään tekemistä kohdemaan kanssa: teen työtä suomeksi, suomalaiselle työnantajalle ja työ vastaanotetaan Suomessa sijaitsevaan kohteeseen. Yleensä teen työtä etänä kohdemaassa sijaitsevan vakituisen asuntoni työhuoneesta, mutta n. kerran vuodessa teen Suomeen yhdistetyn yksityis- ja työmatkan. Riittääkö tämä Suomen verottajalle siihen, että työ tulkitaan Suomessa tehdyksi? Voinko anoa veroilmoituksessani tilanteeseen noudatettavaksi progressiivista verotusta syventävien vero-ohjeiden pykälän 2.2. nojalla, koska Suomella on verosopimus kohdevaltion kanssa?
Kiitos vastauksestanne jo etukäteen!
Raj. verovelvollisuus, verosopimus, työntekovaltio
2
89
Vastaukset
Hei!
Muulta kuin suomalaiselta julkisyhteisöltä tai hallintoelimen jäsenenä saatu palkka on Suomesta saatua tuloa, jos työ, tehtävä tai palvelus on yksinomaan tai pääasiallisesti suoritettu Suomessa täällä olevan työn- tai toimeksiantajan lukuun.
’’Pääasiallisesti’’ tarkoittaa sitä, että työstä yli puolet eli vähintään 51 % on tehty Suomessa. Jos työ on pääasiallisesti tehty ulkomailla, palkka ei ole Suomesta saatua, ellei työn- tai toimeksiantaja ole Suomen valtio tai suomalainen julkisyhteisö.
Jos haluat asiasta lisää tietoja, soittaisitko ystävällisesti palvelunumeroomme 020 697 024/Kansainvälinen henkilöverotus. Virkailija voi puhelimessa kysyä sinulta tarkentavia tietoja asian selvittämiseksi.
Ystävällisin terveisin
Sari T VerotiimistäHei ja kiitos vastauksestasi
Suomen työnantajani on yksityinen osakeyhtiö. Saan tosiaan työstä säännöllistä kuukausipalkkaa ja teen sitä säännöllisesti etänä.
Sinänsä tämä kyllä on hieman hämmentävä tilanne, että voisin tehdä työtä mistä vaan ja esim matkoillanikin (muihin ulkomaihin) tätä työtä teen ja vain ja ainoastaan Suomeen, mutta siltikin tuon vastauksen perustella työ tulkitaan vakituisessa asuinmaassani verotettavaksi. Maassa, jolla ei ole mitään tekemistä työn kanssa.
On myös hämmentävää kun sekä Suomi, että asuinmaani molemmat sanovat että verotusoikeus kuuluu Sille Toiselle valtiolle. Täällä on kuulias kansalainen tarjoamassa verorahoja mutta ei kelpaa kummallekaan :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117171Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista594757- 954731
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493889- 513818
- 2173787
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san263363- 512731
- 382671
- 382299