KunTalvivaara meni konkurssiin, voiko niihin sijoittamani rahat vähentää seuraavina vuosina pääomatuloista? Miten pitää toimia ja milloin?
Talvivaaran osakkeet
2
<50
Vastaukset
- Vakuusvaje
Pörssissä listattu Talvivaaran Kaivososakeyhtiö ei suinkaan ole konkurssissa vaan sen omistama varsinaista kaivostoimintaa harjoittava Talvivaara Sotkamo Oy. Toistaiseksi mitään veroseuraamuksia tai vähennysmahdollisuuksia pörssiyhtiön omistajille ei siis ole tullut.
Sitten jos ja kun myös pörssiyhtiö menee konkurssiin, seuraa pesänselvitys. Kun siinä tuskin löytyy mitään jaettavaa omistajille, voit vähentää koko Talvivaaran osakkeiden ostohinnan luovutustappiona saman tai viiden seuraavan vuoden voitoista. Tällä hetkellä et voi muuta kuin odottaa tai etsiä jonkun, joka on valmis ostamaan osakkeesi. Hei ”turjus” ja kiitos kysymyksestäsi!
Kuten ”Vakuusvaje” tuossa ylempänä kertookin, niin tässä vaiheessa Talvivaaran osakkeista mahdollisesti tulevia luovutustappioita ei voi vähentää. Yrityksen konkurssin jälkeen on edessä aina pesänselvitys, jonka jälkeen luovutustappiot voi hakea ilmoittamalla niistä veroilmoituksella.
Käytännössä arvottomien osakkeiden myyntiä luovutustappioiden saamiseksi en voi suositella. Mikäli kauppa on tehty käytännössä arvottomilla osakkeilla luovutustappioiden vähentämiseksi, niin silloin luovutustappiot jäävät saamatta.
Täältä lisää tietoa asiasta:
http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Arvopaperien_luovutusvoittojen_verotus
Keväisin terveisin,
Harri Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1192572Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup262414Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.592003Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua301833Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3391399- 601093
- 2591039
- 541027
- 146933
- 45918