Hei vaan hei. Työskentelin vuokratyönvälitysfirman kautta toisella paikkakunnalla kolme kuukautta. Olen siis kirjoilla Rovaniemellä ja työskentelypaikkakunta oli Savonlinna. Voinko saada jotain verovähennyksiä matkoista sinne ja takaisin? Olen perheetön ja ei ole vakituista työpaikkaa kotikulmilla.
Ja toinen kysymys, työskentelen kotipaikkakunnallani edelleen vuokratyöfirman kautta useassa eri toimipisteessä, hajanaisia keikkoja siellä sun täällä, miten ilmoitan matkakulut?
Matkakorvauksista
1
70
Vastaukset
Hei nimimerkki ” Mariella22w”
Ns. viikonloppumatkojen matkakulujen vähentämiseen vaikuttaa se, katsotaanko sinun työskennelleen Savonlinnassa tilapäisesti vai vakituisesti. Lyhytkin työsuhde voidaan katsoa vakituiseksi. Jos työskentelyäsi pidetään tilapäisenä työskentelynä, sinulla on oikeus vähentää matkakulut vakituiseen asuntoosi. Jos työskentelysi katsotaan vakituiseksi, sinulla ei ole oikeutta vähentää viikonloppumatkoja. Tämän linkin takaa löydät tarkempaa ohjeistusta asiasta: http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Usein_kysyttya/Kodin_ja_tyopaikan_valiset_matkakulut__u(16978)#5.Onkokotisitoisellapaikkakunnallajatysitoisellapaikkakunnalla1
Voit vähentää asunnon ja työpaikan väliset matkakulut halvimman kulkuneuvon mukaan. Vähennä kulut todellisten työssäkäyntipäivien mukaan.
Lisätietoa saat soittamalla henkilöverotus palveluumme p.020 697 002
Terveisin Saija Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997770- 1075587
- 2754851
- 494773
- 743527
- 502818
- 582497
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222448Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292392- 412264