PIRKKO LÄHTEEKIN EUROPARLAMENTTIIN

SEEYLATER

Perussuomalaisten Pirkko Ruohonen-Lerner on päättänyt lähteä euroedustajaksi. Tämä tarkoittaa, että Perussuomalaisten kansanedustajat Keski-Suomessa ovat vaaleissa valitut Toimi Kankaanniemi ja Teuvo Hakkarainen.

Mikäli Ruohonen-Lerner olisi päätynyt jäämään eduskuntaan, hänen varahenkilönsä Euroopan parlamenttiin olisi ollut Toimi Kankaanniemi. Kankaanniemen lähtö europolitiikkaan taas olisi nostanut eduskuntaan Mauno Vanhalan.

Perussuomalaisen paikka europarlamentissa vapautui, kun Sampo Terho valittiin kansanedustajaksi Helsingin vaalipiiristä. Ruohonen-Lernerin sijaan eduskuntaan nousee Leena Meri Uudenmaan vaalipiiristä.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfasdfasdfsadfdasf

      Tämä tarkoittaa sitä, että Pirkkoa äänestäneitä petettiin. Yksinkertaisesti.

      • kommentz

        Lähtö ei ollut tiedossa vielä vaalien aikana.....lue teksti

        ja siellähän sitä brysselissää saa vasta vaikuttaa....


      • oikeus-toteutuu

        Hyvä että joku on pistämässä Brysselin herrat ruotuun. Siellä onkin eletty kuin pellossa kun ketään ei ole kiinnostanut.


      • Kuka tulee valtuustoon tilalle????


      • onko.kitkat
        autoilija kirjoitti:

        Kuka tulee valtuustoon tilalle????

        Ei ainakaan palstapelle "autoilija" arto, mikä on tärkeintä.


    • Levanteri

      Kyllä se oli Pirkolta suunniteltu jutska! Äänestäjien kusettaminen! Onneksi en ole ikinä sille pettäjälle antanut ääneni.

    • negaation_kautta

      Valituksillaan aiheuttanut Porvoolle paljon harmia ja rahankulua! Toivottavasti EU:ssa ei lisää Suomelle kuluja vaikka muuta yrittäis.

    • Lyhyesti

      Tervemenoo ja havuja hännäks.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      13
      3602
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      65
      2922
    3. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      130
      2602
    4. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      18
      2345
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      11
      1804
    6. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      20
      1759
    7. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      368
      1553
    8. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      61
      1496
    9. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      69
      1280
    10. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      22
      1191
    Aihe