Pääomatuloista vähennetty ulkomaisen tulon vuoksi (osinkoja Ruotsista) hieman vähemmän kuin kohdassa 11.1 merkitty maksetuksi ko ulkomaisia veroja.
Miten ko ulkomaisten tulojen perusteella yleisradioverosta tehtävä vähennys määräytyy? Miten nämä 2 vähennystä lasketaan ja vaikuttavatko ne toisiinsa?
ruotsalainen osinko
2
86
Vastaukset
- hepreaa
Hiukan monimutkainen juttu, mutta noin pähkinänkuoressa asia menee näin:
Yle-vero määrätään sekä ansio-että pääomatulosta, jos sinulla on kumpaakin , mukaan lukien Ruotsista saadut osingot, Yle-vero määrätään näiden tulojen suhteessa. Myös osinkotulojen perusteella hyvitettävä vero vähennetään näin ollen pääomatuloista menevistä veroista ja Yle-verosta. Laske yhteen pääomaveroista vähennetty ja Yle-verosta vähennetty vero, niin sen pitäisi olla yhteensä Ruotsissa osingoista maksettu vero. Hei!
Kiitos kysymyksestäsi aleija. Nimimerkki hepreaa antoikin sinulle tuossa aiemmin tyhjentävän vastauksen. Kiitokset siitä heprealle.
Mikäli haluat kysyä lisää verotuksesi kansainvälisestä puolesta, ole ystävällinen ja soita numeroon 020 697 024/Kansainvälinen henkilöverotus.
Ystävällisin terveisin
Eija A Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 524548
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1494197- 673832
- 1253800
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans433625Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe773453- 983021
- 542875
- 252696
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142404