Eli kyseessä on seuraavanlainen ongelma. Olen yrittänyt asentaan seuraavia distroja koneeseen jossa on näytönohjaimena Matrox millenium pc. Distrot ovat: Mandrake 10,Debian "sarge", Libranet 2.8.1, Fedora 2 ja 3:nen ja kaikissa tulee sama virhe eli xfree86 configurointi ei onnistu tai onnistuu siihen saakka kunnes koneen joutuu asennuksen jälkeen uudestaan käynnistämään. Eli kone ei suostu menemään graaffiseen tilaan vaan jää teksti tilaan. Onko näytönohjaimessa vika vai tuolin ja tietokoneen tai jossain muussa vika???
Aikaisempaan koneeseen kaikki asentu heti ( näytönohjain oli ati rage pro)..
Kiitos asiallista vastauksista....
Näytönohjain
2
231
Vastaukset
Kyllähän nyt Millennium pitäisi toimia heittämällä. Ainakin I ja II toimi aikoinaan ongelmitta. Jos käytössäsi on jotain näytön asetusohjelmia, niin tarkista nyt ainakin, että käytettävä ajuri on mga.
Jos haluat puukottaa XFreen asetustiedostoa itse, niin editoi /etc/X11/XF86Config-4:n kohtaa Section "Device", ja siinä sen kohdan Driver pitäisi olla "mga".
Lisäksi voit yrittää selvittää ongelmia XFreen tuottamasta lokitiedostosta. Ainakin yleensä se sijaitsee paikassa /var/log/Xfree86jotain.- jepjep
kuinka suuri on ko kortin muisti. Jos yrität ajaa x:ää liian isoilla bittimäärillä, niin saattaa seurauksena olla mainitsemasi ilmiö. Kokeile vähentää bittien määrää /etc/X11/XF86Config-4 tiedostossa, kohdasta Section "Screen" DefaultDepth xx. xx tarkoittaa bittien määrää, alla on lista resuutioista eri bittimäärillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761725
- 108977
- 89849
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19673- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41557Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164513Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;191453- 26439