Jäljitteletkö...

Apa

ketään ulkoisesti kampauksen ja meikkauksen/pukeutumisen suhteen? Onko joku julkisuuden henkilö jota ihailet ja siksi pyrit näyttämään samanlaiselta? )0-luvun puolessa välissä mielestäni joka toisella naisella oli samalla lailla leikatut hiukset kuin Kieslowskin Sinisessä näyttelevällä Juliet Pinochella.
Kyllähän miehilläkin on idoleita vaikkeivat välttämättä myönnä. Miehet haluavat vaikkapa pukeutua ja hymyillä kuin uutisten Urpo Martikainen :) Vai kuljetko ihan omia teitäsi? Miten paljon olet valmis maksamaan kampaajalla/parturilla käynnistä? Ostatko jonkin vaatteen vaikka olisi kallis, jos se on hyvän näköinen? Päteekö vielä sanonta: rumat ne vaatteilla koreilee?

7

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipä ole tullut mieleeni jäljitellä ketään. Itsensä kanssa on joskus taistelua, hiukset on aina niitä ääripäitä, nyt tosi pitkät, joskus sitten pystytukka on ainoa oikea. Mutta minä haluan olla "minä itte".

      • ellumari

        tullut ikinä mieleenikään jäljitellä ketään.
        Ei edes silloin kun muut tahtoivat samaistua joihinkin...kuka kehenkin.
        Olen aina tahtonut olla oma ainutlaatuinen itseni.


    • Koreile vaatteilla enkä kampauksilla,olen sellainen oman tien kulkija,vaikka olen töissä vaatetus tehtaalla jossa tehdään kauniita vaatteita,olen sellainen kun olen,ja sanonta pitää paikkansa että rumat ne vaatteilla koreilee,ethän sinä ole sen kummempi vaikka olis kuinka kauniit vaatteet tai kampaus,että se siitä.

      • Nanni

        itseni näköinen myös. Ostan sellaisia
        vaatteita joissa viihtyy ja kampaus sellainen
        joka sopii muuhun lookiin.
        Nuorena tuli mentyä virran mukana mutta ei enää.


    • siili

      En ole koskaan mennyt minkään muodin mukaan (en edes nuorena), päinvastoin välttelen ns. kauden trendivärejä. Pukeutumistyylini ei ehkä ole ikäiselleni sopiva vaan en välitä muitten mielipiteistä. Kun on puhtaat ja itselle mieluisat vaatteet sekä tukka niin mitä se muille kuuluu vaikka näkyykin ;-). En ole saanut negatiivista palautetta, vaikka olenkin vähän "erilainen" - vaan, että "toi on just sun tyyliäs ja sopii sulle."

      Eri asia ovat tietenkin jotkin tilaisuudet, vaikkapa häät ja hautajaiset, niihin pukeudun asiaankuuluvasti.

      Harvoin ostan vaatteita, sillä osaan itse tehdä jos jotain erikoista haluan. Kampaajalla käyn 2 kertaa vuodessa leikkuuttamassa pitkähköä tukkaani. Osaan toki itse värjätä tukan; joskus koen kyllä yllätyksiä jos kokeilen eri sävyä;-)

      Useimmat naiset kulkevat muodin mukaan ja jopa tunnen sellaisia miehiäkin. Eräskin 60 täyttänyt seuraa muotia ihan tosissaan. Mielessäni olen huvittunut, mutta en toki hänelle sitä sano, sillä kukin tyylillään.

      En usko väittämään, että rumat ne vaatteilla koreilee vaan olen muotoillut sen niin, että he, jotka eivät ole koskaan löytäneet omaa tyyliään - he vaatteilla koreilevat.

    • Pirre*

      matki - enää tässä iässä. Mutta on kyllä tunnustettava, että hiusluukini on aina muuttunut jokseenkin ajan mukana ja ehkä tähän on suurin "syyllinen" kampaajani.

      Vaatteita ostan tarpeen- ja käytötarkoituksen mukaan. Nykyisin katson jo laatuakin, ainakin paremmissa vaatteissa.
      Olen sitä mieltä, että ihan halvalla ei saa hyvää.
      Nyt kun lapset tulevat jo omillaan toimeen, on paremmin varaa hankkia itselleenkin jotain kalliimpaa vaatetta.
      Senhän näkee katsomalla naamaan ja sitten vaatteisiin, että pitääkö tuo sananlasku paikkaansa.

    • Tuulikki

      Koko ikäni olen seurannut suunnilleen samaa linjaa.
      Ei ole vaikuttaneet mitkään muotivirtaukset suuremmin.
      Jossain vaiheessa elämän muutosten mukana vaihtui
      hiukset pitkistä punk tyyliin,nyt taas tällainen
      nti Eloveena-tyyli.
      Pukeutuminen ajatonta nuorekkaasti aikuista tyyliä,
      ei huomiota herättävää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      34
      3768
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      24
      3369
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2367
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      333
      1499
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe