Dropboxi ja isot tiedostot EI ONNISTU?

Dropparkale

Minulla on Dropbox, kokonaiset 2GT. File joka pitäisi siirtää Dropboxiin on 14GT. Ostin siis lisätilaa, nyt sitä on 1T. Silti ei voi siirtää 14GT fileä, miksi? ilmoittaa vain "File too large" vaikka näyttää oikein että tilaa on 1T. Höh!

7

334

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmehommelia

      Ensin haluat siirtää 2gt tiedoston ja seuraavaksi sanotkin että 14 gb tiedoston?
      Mutenkin todella epäselvästi kirjoitettu.

      Laita pienemmiksi paloiksi se tiedosto ja tuskin mikään tiedosto nyt 14 gigaa on sentään ilman palasia.

      • tilaa_2GT

        Lue uudellen jos vaikka ymmärtäisit mitä aloituksessa lukee.


      • Ihmettelijälle

        Vähän parempilaatuinen video (Full-HD) on helposti tuon 14Gt.


    • Yksittäinen_tiedosto

      "File too large" eli tiedosto on liian iso, ilmeisesti Dropboxissa on joku rajoitus yksittäisen tiedoston koolle. Vastaava kuin FAT-tiedostojärjestelmässä on 4Gt eli vaikka tilaa olisi niin yksittäisen tiedoston koko ei saa olla liian suuri. Kokeile pilkkoa tiedosto pienempiin paloihin esim. jollain pakkausohjelmalla , jos et löydä mistään tietoa mikä on Dropboxin rajoitus yksittäisen tiedoston koolle niin kokeile vaikka 4Gt paloihin.

    • doifj
    • Täytyy mussuttaa sen verran että tiedoston siirtoon, jakamiseen ja varastointiin on parempiakin keinoja kuin pilvi.

    • fdsafdsa

      https://www.dropbox.com/help/5

      "Files uploaded to Dropbox via the desktop application or mobile apps have no file size limit.

      Files uploaded through the website (by clicking the upload button) have a 10 GB limit. In other words, each file you upload through the website must be 10 GB or less."

      Eli yli 10 Gb tiedostojen siirto vaatii, että asennat koneellesi Dropbox-ohjelman.

      Dropbox jäi taannoin kiinni siitä,että ohjelma ei skannaa vain niitä kansioita, jotka laitat jakoon, vaan koko tietokoneen ja lähettää jotain tietoja siitä Dropboxille. Jos jokin muu kuin IT-alan yritys tekisi tällaista, lainsäätäjä olisi viemässä yritystä heti oikeuteen rikoksesta. Jostain syystä IT-alalle sallitaan kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1049
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      882
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      637
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      47
      582
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      552
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      536
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      533
    9. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      525
    10. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      518
    Aihe