Onko hallituksessa yhtään

etsilleee

oikeaa keskustalaista, eipä taida. Eniten ääniä keränneet piirit jäivät mopen osaan,ei mistään vaativimmista tehtävistä edes keskusteltu, vähiten ääniä keränneet eteläiset piirit saivat paikat, olivatko muut piirit nuorekkaanpia, eivät ainakaan näytä, täälläpäin äänestäminen tuntuu turhalta, otetaanpa opiksi ja jäädään kotiin seuraavissa vaaleissa.

10

<50

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sussut

      Nämähän on kaikki niitä siinä surkeassa Kiviniemen hallituksessa mukana olleita , jota kokoomus niin kiitteli, kun keskustan kannatus niin laski.

    • Pohjoispohjanmaalta

      Vaikeuksia tulee tälle Sipilän hallitukselle sillä sanonta "kepu myy vaikka oman mummonsa" pitää paikkansa. No jos ne ei osaa pitää puoliaan jotka saa eniten ääniä niin se on kepu politiikkaan alistamista.´, eli yksi päättää ja tämähän on uskonlahkoissa tyypillistä.

      • MNBVGHJUYTDS

        Sinähän olet järjestänyt Kepun hautajaisia jo kolmekymmentä vuotta.


    • Hyvästikepu

      Näyttää todella surkealta näin vanhenpana keskustalaisena,jos olet lähellä kuuttakymmentä,keski-suomesta,etelä tai keski-pohjanmaalta,olet ulkona nyky keskustassa.
      Sipilän ja hänen hovinsa valinnat ministereiksi ovat oikeistosiipeä keskustasta,lähellä kokoomusta.Taisi tulla puolueen vaihto,tämä puolue ei ole enää minun puolueeni,tehköön vaalityötä seuraavaksi joku muu.
      Ei ole helppoa jättää asiaa mihin on elämänsä uskonut,pitää katsoa sirpaloituuko keskusta ja löytyy vielä oikea myös huonompiosaisten asiaa ajava keskipuolue.
      Vaikeuksia tulee jokatapauksessa pitää puoluetta kasassa,on senverran suuri siirtymä oikeiston suuntaan.

      • Tepi199000

        Puumalaa toivoin ministeriksi, mutta Berner menikin oikealta ohi. Sitä ihmettelen.


      • Mitä ihmeen oikeistosiipeä? Eihän perinteisesti Moskovassa ramppaavilla kepuilla edes ole mitään oikeistosiipeä. Kaikki seisovatkin Venäjälle päin kallellaan.

        Pääministerinä on entinen tehdastyöläinen.
        Elinkeinoministerinä on työläistaustainen entinen varaosamyyjä.
        Kuntaministerinä on vasemmistohenkinen entinen katuteatteriaktivisti.
        Maatalous- ja ympäristöministerinä on vasemmistohenkinen ”satuhassi”.
        Perheministerin äitiysvapaan sijaisena on sukupuolineutraali diplomisosialisti.
        Liikenneministerinä on vasemmistohenkinen sairaala-aktivisti.

        Vaikka olit väärässä, kommenttisi oli hauskaa luettavaa. Tuntuu nimittäin aina mukavalta, kun taas yksi umpikepu on kyllästynyt puolueeseensa. :D


      • Tepi199000 kirjoitti:

        Puumalaa toivoin ministeriksi, mutta Berner menikin oikealta ohi. Sitä ihmettelen.

        Mitäs ihmettelemistä siinä on? Sipilä on häikäilemätön oman edun tavoittelija, joka haistoi Bernerin tuovan ääniä. Totta kai Sipilä teki kaupat salkusta hänen kanssaan.


    • miskaP

      Luulenpa että keskusta repeää puolueena kahtia. Ei perinteinen keskusta maakunnan miehineen hyväksy miljonääri-Sipilän kokoomuspolitiikkaa. Taisi olla oikeiston pitkän tähtäimen suunnitelma saada Sipilä kepun johtoon, helpottamaan EU liittovaltio, nato kehitystä

      • Pitäisi_uskoa_jo

        Sitä saa mitä äänestää. Täytyy analysoida ja tutkia tarkemmin ehdokkaat eikä hurmoksen päällä ollessa ja samaistumistarpeen iskiessä tule jäädä kritiiköttömäksi.

        Kaikki ne, joilla on ammatillista osaamista viestinnästä ja psykologiasta tunnistivat Sipilässä kovan oikeistolaisen ihmisen, joka piiloutuu uskonnon ja isänmaan taakse, mutta on valmis syömään sanansa ja ajamaan vain rikkaiden asiaa.

        Ja pitääköhän Sipilän ilmoituskaan paikkansa, että neljän vuoden päästä hän lähtee politiikasta. Varmaa on, että Sipilän konsteilla "Suomi Kumoon" on todennäköisempää kuin kuntoon.


    • Etsillee

      Kiukuttaa niin peevelisti kun parhailta voimilta puolueessa vietiin tilaisuutensa, niiltä jotka olisi osanneet jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1476
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1304
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      107
      767
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      118
      740
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      54
      645
    6. 44
      596
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      36
      568
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      539
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      505
    10. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      275
      471
    Aihe