Soinin lausunto Venäjän määräämistä matkustuskielloista oli outo.
MTV:n haastattelussa hän työnsi koko asian EU:n hoidettavaksi ja muissa uutisissa selitteli, ettei Suomi aio sanoa Venäjälle asiasta yhtään mitään.
Iltalehti: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015053019779391_uu.shtml
Soini on neljä vuotta hokenut, että Suomen on hoidettava suhteita Venäjään kahden kesken, kierrättämättä joka päätöstä EU:n kautta, mutta siinäkin asiassa Pullukka käänsi takkinsa, kun ministerin palkka alkoi juosta. Jopa sosialisti Tuomioja sai joskus suunsa auki, kun Venäjä teki diplomaattisia hyökkäyksiä Suomea vastaan.
Mitä me teemme mykällä ulkoministerillä?
Soini ei uskalla tehdä ulkoministerinä mitään
11
63
Vastaukset
- politrukki23
Soini ei ole koskaan tehnyt mitään, hän on näitä Espoon valkoviinin litkijöitä. Aika on mennyt sloganien keksimiseen malliin : missä persu, siellä tuho. Toinen asia missän on kunnostautunut on pöydän pyyhintä jäniksenkäpälällä.
- Loh-dut-taja
Ketuttaako noin pahasti no voi voi, kyllä se siitä.
- outojuttu
Viime hallitus kaudella kokoomus oli tuhooja joten tuhooja jatkaa mihin jäi. Supedo taas siellä missä on tuhoa saadaan aikaan.
- Abrahamm
Soini kerrakin realistinen ja vertasi eu:n lisäpakotteisiin Minskin sopimuksen aikana, joka oli idioottien ajama.
Pitäisi tietää kuka ja mitkä maat kunnioitti Ukrainan kansalaisten tahtoa.
(länsi-Ukrainassa pelossa äänesti 52%:tia ja siitä vain 42%:tia Poroshenkon kannattajia. (Nyt vain murto-osa, fasistilakien jälkeen)- trollix
Liike kirjoitti:
Onko teillä Pietarissa ollut tänä aamuna lämmintä?
Oho, tää on kirjoitettu jo pari vuotta sitten:
"Tämä Hautalan kytkös Storsjöhön antoi Venäjän viranomaisille Venäjän lain mukaisen syyn antaa Heidi Hautalalle siviilinä porttikielto Venäjälle. "
http://turjalainen.blogspot.fi/2013/10/heidi-hautalan-kootut-valheet-vihreat.html
Samoin tämä:
"Kehitysyhteistyöministeri Heidi Hautala (vihr.) yhdistetään Venäjän hallituksen virallisessa lehdessä terrorismin tukemiseen."
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/57973-heidi-hautala-joutui-kremlin-hampaisiin-venaja-vastainen
Tämä 2012:
"Ministeri Heidi Hautalan lähipiirin kummat yhteydet: Murhattu ex-agentti ja islamilaiset terroristit!"
http://www.hymy.fi/uutiset/ministeri-heidi-hautalan-lahipiirin-kummat-yhteydet-murhattu-ex-agentti-ja-islamilaiset-terroristit
- kabinetin_ääni
Euroopan Unionissahan on jo "ulkoasioita" hoitava henkilö. Suomi on Euroopan Unionin jäsenmaa eli ulkoasiat hoituu sitä kautta.
Suomi pärjäisi vallan hyvin ilman ulkoministeriäkin kun avoimesti toimittaisiin muskettisoturien tapaan:
"yksi kaikkien puolesta ja kaikki yhden puolesta".
Leukamoottoreita tarvitaan vain poliittisen muodon vuoksi, asiat ovat jo päätetty EU:n suljetuissa kammareissa (kabineteissa) suurten jäsenmaiden (lähinä Saksa ja Ranska) ehdoilla.Tähän mennessä ainakin Hollannin, Ruotsin ja Saksan ulkoministerit ovat joko esittäneet virallisen vastalauseensa Venäjälle tai ovat ilmoittaneet esittävänsä sellaisen maanantaina.
Vain Soini piilottelee hiljaa verovapaan säätiönsä perimmäisessä kamarissa.
- Ottovillekuusinen
Ei ole kunniaksi Soinille ja Sipilälle jos nykyistä hallitusta ruvetaan kutsumaan Terijoki 2.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671623
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa18641ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429