sekarotuiset koiranpennut

sekarotuisetpennut

Moi! Olisiko kenelläkään tarjolla sekarotuisia koiranpentuja . Joiden hinta olisi noin 100-500€ ?

10

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pentuepup

      Eurobreeder.com on muutamia aivan kasvattajia ja löytölät sekä koiratarhat. Jos siis luotetavaa tahoa etsit.

    • Ei.keltaisestapörssistä

      Katso apulasta.

    • Jaeinäin

      Jos et oikeasti jaksa nähdä vaivaa edes koiran etsimiseen itse, tuskin jaksat sitä hoitaakaan. Koiranpentuja on tarjolla vaikka kuinka paljon ja sekarotuisessakin pitäisi miettiä hieman muutakin kuin hintaa. Kuten mitä rotuja siinä on, miksi niitä on "vahingossa" tehty, millainen kasvattaja, millainen on niiden emä, missä oloissa, ja mielellään siitä uroksestakin jotain. Sekarotuisen rodut pitäisi sitten miettiä hyvine ja huonoine puolineen, sopiiko koira itselle. Jos on iso ja aktiivinen rotujen sekoitus, se vaatii paljon aktiviteettia, ja jos on pienemmät niin usein vähemmän jne. ei sekarotuiselle ne ominaisuudet tyhjästä tule eikä niistäkään kaikki sovi kaikille. Tietenkin kuitenkin esimerkiksi pk-roduista tulee todennäköisimmin pk-pentuja mutta jos rodussa on muuta, esimerkiksi jotakin vahvatahtoista, toisenlaiseen käyttöön tarkoitettua koiraa, voi olla että se puoli on hallitseva.
      Koiran hankkiminen vaikka se olisi sekarotuinen, on myös jotain hieman muuta noin vastuullisella ja älykkäällä ihmisellä, kuin epämääräinen, mitäänsanomaton hei mä maksan siitä satasen ilmoitus. Sekarotuisella on myös oikeus päästä vastuulliseen kotiin ja olosuhteisiin minne se on toivottu sellaisena kuin se on. Ja sekarotuisenkin ostajalla on vastuu katsoa, mistä koiransa hankkii. Ymmärräthän myös että sen kustannukset ei siihen sataseen jää, vaan se tarvitsee rokotukset, madotukset, kupit, remmit, lelut yms. sekä ruoan, ja sairastuessaan eläinlääkärin siinä missä rotukoirakin? Sen kustannukset voivat nousta asiallisesti hoidettuna pahimmillaan satoihin euroihin jos se sairastuu. Myös sen elämä on sen viitisen toista vuotta ja sen hyvästä kuolemasta on myös vastuussa - ja sekin sitten maksaa. Älä etsi koiraa noin. Tuo on vaan väärin ja typerää.
      Mene peilin eteen ja mieti uudelleen, ainakaan vielä et vaikuta kovinkaan kypsältä koiran omistajalta.

      • kepjhkph

        Urpo....


      • Äläitke
        kepjhkph kirjoitti:

        Urpo....

        Totta kai se on urpo, joka oikeasti ajattelee koiran parasta ja kyseenalaistaa täysin mitäänsanomattoman ostotarjouksen. Totta kai vastuuntuntoinen ihminen on urpo, kun se uskaltaa sanoa asioita mitä pitää sanoa ja mihin oikealla ostajalla olisi ihan asiallisia vastauksia. Ja juuri tästä syystä koiria pistetään kiertoon, annetaan ties kenelle ja seropiahan ei kukaan hetken mielijohteesta hanki, koska tämmöiset oisko heittää satasella ostajat on ihan sitä koiran hankkijien kermaa. Eikä sillä tosiaan ole väliä mitä rotuja siinä on, seropihan on yksi rotu, - ja satasella, joo! Se joka oikeasti koiran haluaa, näkee vaivaa myös sen etsimiseen. Jos ei viitsi nähdä vaivaa edes tässä vaiheessa, se on kierrossa se koira vuodessa.

        Että urpottele sinä ihan rauhassa niin paljon kun lystäät, urpo on se joka tuommoiselle ihmiselle koiraa tarjoaa tai myy. Siis tuolla ilmolla. Ihminen saattaa kasvaa ihan hyväksikin kun miettii vähän asioita. Mutta ei noin. Turha lässyttää.


      • nääsville

        Aasi


    • pinjaaho

      mulla ois 13.6 syntyneitä pinsereitä,soittele 044-9480754

      • sekarotuisetpennnut

        Mutta onko ne varmasti sekarotuisia?


      • pinserihän on jalostettu monesta eri rodusta. He hee


    • rotupinvalinnuttoiseksi

      Kannattaa varautua siihen ,että vaikka pentu olis halpa, melkeen ilmainen.Rokotukset ja ruoka, maksavat saman verran kun puhdasrotusellekkin.Mutta seropin terveydestä,ja suvusta ei ole takeita....yleensä ovat teetetty viallisista rotukoirista, joiden perinnölliset viat siis periytyvät myös seropeihin.
      Mieti tarkkaan mitä haluat.Sekoituksien taipumuksista ei aina ole tietoa, yhdistelmistä voi tulla tosi vaikeasti hallittavia.Sekoitukset eivät ole aina siis helppoja koiria, rodut joista tehty, vaikuttavat.Metsästysrotuja jos on, ei pysy irti,vaan lähtee metsästämään.Ja jos on vartiorotuja, voi vahtia liikaa, ja olla siksi vaikeaa elo sellaisen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      272
      45763
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      50
      11410
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      225
      10998
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9810
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8648
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      283
      6705
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3385
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3083
    9. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      1
      3027
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2943
    Aihe