sekarotuiset koiranpennut

sekarotuisetpennut

Moi! Olisiko kenelläkään tarjolla sekarotuisia koiranpentuja . Joiden hinta olisi noin 100-500€ ?

10

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pentuepup

      Eurobreeder.com on muutamia aivan kasvattajia ja löytölät sekä koiratarhat. Jos siis luotetavaa tahoa etsit.

    • Ei.keltaisestapörssistä

      Katso apulasta.

    • Jaeinäin

      Jos et oikeasti jaksa nähdä vaivaa edes koiran etsimiseen itse, tuskin jaksat sitä hoitaakaan. Koiranpentuja on tarjolla vaikka kuinka paljon ja sekarotuisessakin pitäisi miettiä hieman muutakin kuin hintaa. Kuten mitä rotuja siinä on, miksi niitä on "vahingossa" tehty, millainen kasvattaja, millainen on niiden emä, missä oloissa, ja mielellään siitä uroksestakin jotain. Sekarotuisen rodut pitäisi sitten miettiä hyvine ja huonoine puolineen, sopiiko koira itselle. Jos on iso ja aktiivinen rotujen sekoitus, se vaatii paljon aktiviteettia, ja jos on pienemmät niin usein vähemmän jne. ei sekarotuiselle ne ominaisuudet tyhjästä tule eikä niistäkään kaikki sovi kaikille. Tietenkin kuitenkin esimerkiksi pk-roduista tulee todennäköisimmin pk-pentuja mutta jos rodussa on muuta, esimerkiksi jotakin vahvatahtoista, toisenlaiseen käyttöön tarkoitettua koiraa, voi olla että se puoli on hallitseva.
      Koiran hankkiminen vaikka se olisi sekarotuinen, on myös jotain hieman muuta noin vastuullisella ja älykkäällä ihmisellä, kuin epämääräinen, mitäänsanomaton hei mä maksan siitä satasen ilmoitus. Sekarotuisella on myös oikeus päästä vastuulliseen kotiin ja olosuhteisiin minne se on toivottu sellaisena kuin se on. Ja sekarotuisenkin ostajalla on vastuu katsoa, mistä koiransa hankkii. Ymmärräthän myös että sen kustannukset ei siihen sataseen jää, vaan se tarvitsee rokotukset, madotukset, kupit, remmit, lelut yms. sekä ruoan, ja sairastuessaan eläinlääkärin siinä missä rotukoirakin? Sen kustannukset voivat nousta asiallisesti hoidettuna pahimmillaan satoihin euroihin jos se sairastuu. Myös sen elämä on sen viitisen toista vuotta ja sen hyvästä kuolemasta on myös vastuussa - ja sekin sitten maksaa. Älä etsi koiraa noin. Tuo on vaan väärin ja typerää.
      Mene peilin eteen ja mieti uudelleen, ainakaan vielä et vaikuta kovinkaan kypsältä koiran omistajalta.

      • kepjhkph

        Urpo....


      • Äläitke
        kepjhkph kirjoitti:

        Urpo....

        Totta kai se on urpo, joka oikeasti ajattelee koiran parasta ja kyseenalaistaa täysin mitäänsanomattoman ostotarjouksen. Totta kai vastuuntuntoinen ihminen on urpo, kun se uskaltaa sanoa asioita mitä pitää sanoa ja mihin oikealla ostajalla olisi ihan asiallisia vastauksia. Ja juuri tästä syystä koiria pistetään kiertoon, annetaan ties kenelle ja seropiahan ei kukaan hetken mielijohteesta hanki, koska tämmöiset oisko heittää satasella ostajat on ihan sitä koiran hankkijien kermaa. Eikä sillä tosiaan ole väliä mitä rotuja siinä on, seropihan on yksi rotu, - ja satasella, joo! Se joka oikeasti koiran haluaa, näkee vaivaa myös sen etsimiseen. Jos ei viitsi nähdä vaivaa edes tässä vaiheessa, se on kierrossa se koira vuodessa.

        Että urpottele sinä ihan rauhassa niin paljon kun lystäät, urpo on se joka tuommoiselle ihmiselle koiraa tarjoaa tai myy. Siis tuolla ilmolla. Ihminen saattaa kasvaa ihan hyväksikin kun miettii vähän asioita. Mutta ei noin. Turha lässyttää.


      • nääsville

        Aasi


    • pinjaaho

      mulla ois 13.6 syntyneitä pinsereitä,soittele 044-9480754

      • sekarotuisetpennnut

        Mutta onko ne varmasti sekarotuisia?


      • pinserihän on jalostettu monesta eri rodusta. He hee


    • rotupinvalinnuttoiseksi

      Kannattaa varautua siihen ,että vaikka pentu olis halpa, melkeen ilmainen.Rokotukset ja ruoka, maksavat saman verran kun puhdasrotusellekkin.Mutta seropin terveydestä,ja suvusta ei ole takeita....yleensä ovat teetetty viallisista rotukoirista, joiden perinnölliset viat siis periytyvät myös seropeihin.
      Mieti tarkkaan mitä haluat.Sekoituksien taipumuksista ei aina ole tietoa, yhdistelmistä voi tulla tosi vaikeasti hallittavia.Sekoitukset eivät ole aina siis helppoja koiria, rodut joista tehty, vaikuttavat.Metsästysrotuja jos on, ei pysy irti,vaan lähtee metsästämään.Ja jos on vartiorotuja, voi vahtia liikaa, ja olla siksi vaikeaa elo sellaisen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      238
      9195
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      151
      3362
    3. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      4
      2765
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      171
      2267
    5. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      104
      1889
    6. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      174
      1826
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      181
      1706
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1371
    9. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1357
    10. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe