Essolaiset välttävät kahvia

Meillä essolaisilla on terveet elämäntavat, ja siksi olemmekin aina välttäneet turhaa kahvinjuontia. Terveystieteilijöiden mukaan kahvinjuonti aiheuttaa ihmiselle nopeasti isomman tarpeen, jolloin Esson vessaan saattaisi muodostua ruuhkaa, koska isomman tarpeen tekeminen vie enemmän aikaa kuin pienemmän tarpeen hoitaminen.

Me viisaat essolaiset pyrimme aina välttämään ruuhkia, joten siksi nautimmekin aina seurustelujuomana vain terveellistä keskaria. Sekin aiheuttaa ennen pitkää pienemmän tarpeen, mutta se on nopeasti hoidettavissa, kun osaamme heittää vetemme siististi Esson kukkapenkkiin.

http://www.iltalehti.fi/terveys/2015061419859887_tr.shtml

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ö-Öö

      Pian juhannus, taitaa esson juhannusruusut voida hyvin, eivät ainakaan kärsi lannoituksen puutteesta.

      Mutta aloituksessa hyvä aihe. Suomalaisilla paljon vatsaongelmia. On laktoosi-intoleranssia ja vaikkapa keliakiaa, mitkä aiheuttavat sitten vatsavaivoja monille.

      Ikinä kukaan ei ole yhdistänyt sitä, että suomalaiset kovia juomaan kahvia asiaan. Käytännössä kai kaikki tietävät, kahvi tosiaan vaikuttaa vatsantoimintaan, eikä se tarkoita ummetusta. Tunnen ihmisiä, joilla vatsaongelmia ja just jokin keliakia diagnisoituna. Niillä nyt kuitenkin vatsa oireilee ajoittain, vaikka kuinka tarkkaa ruokavaliota pitävät. Kaauheasti luetaan tuoteselosteita ja etsitään vikaa ruokavaliosta. Ja samalla hörpitään kahvia. Joskus tullut mieleen kysäistä, liekö ikinä miettineet kahvin kittaamisen osuutta asiaan.

      ei sen puoleen, kyllä liiallinen keskarin kittaaminenkin edesauttaa vatsan toimintaa. Vaan, nythän kesä ja juhannuskin edessä. Kunnolla gillattu käsistemakkara auttaa vatsaongelmiin, siinä kun on hiiltä :D

      =DW=

      • siilimuori

        Nii, keliaakikoillekin on nykysin omat keskarit.


      • Emme ole absolutisteja

        Emme me essolaisetkaan ole ihan absolutisteja kahvin suhteen, vaan anname kyllä pahalle joskus pikkusormen. Monissa juhlatilaisuuksissa mekin juomme kahvia, mutta nautimme sen aina konjakin kanssa, jolloin selviämme silloinkin vain pienemmällä tarpeella.


    • tuli-ährättyä-

      -- mä kävin ABC:llä p a s k a l l a ,
      ei ollu ruuhkaa, mistähän mahto johtua, olikohan hajussa jotain vikaa,,,,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      202
      4780
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      218
      3593
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      122
      2997
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2952
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      53
      2901
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      58
      2412
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2397
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      74
      2253
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2075
    10. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      56
      2039
    Aihe