Meillä essolaisilla on terveet elämäntavat, ja siksi olemmekin aina välttäneet turhaa kahvinjuontia. Terveystieteilijöiden mukaan kahvinjuonti aiheuttaa ihmiselle nopeasti isomman tarpeen, jolloin Esson vessaan saattaisi muodostua ruuhkaa, koska isomman tarpeen tekeminen vie enemmän aikaa kuin pienemmän tarpeen hoitaminen.
Me viisaat essolaiset pyrimme aina välttämään ruuhkia, joten siksi nautimmekin aina seurustelujuomana vain terveellistä keskaria. Sekin aiheuttaa ennen pitkää pienemmän tarpeen, mutta se on nopeasti hoidettavissa, kun osaamme heittää vetemme siististi Esson kukkapenkkiin.
http://www.iltalehti.fi/terveys/2015061419859887_tr.shtml
Essolaiset välttävät kahvia
4
<50
Vastaukset
- ö-Öö
Pian juhannus, taitaa esson juhannusruusut voida hyvin, eivät ainakaan kärsi lannoituksen puutteesta.
Mutta aloituksessa hyvä aihe. Suomalaisilla paljon vatsaongelmia. On laktoosi-intoleranssia ja vaikkapa keliakiaa, mitkä aiheuttavat sitten vatsavaivoja monille.
Ikinä kukaan ei ole yhdistänyt sitä, että suomalaiset kovia juomaan kahvia asiaan. Käytännössä kai kaikki tietävät, kahvi tosiaan vaikuttaa vatsantoimintaan, eikä se tarkoita ummetusta. Tunnen ihmisiä, joilla vatsaongelmia ja just jokin keliakia diagnisoituna. Niillä nyt kuitenkin vatsa oireilee ajoittain, vaikka kuinka tarkkaa ruokavaliota pitävät. Kaauheasti luetaan tuoteselosteita ja etsitään vikaa ruokavaliosta. Ja samalla hörpitään kahvia. Joskus tullut mieleen kysäistä, liekö ikinä miettineet kahvin kittaamisen osuutta asiaan.
ei sen puoleen, kyllä liiallinen keskarin kittaaminenkin edesauttaa vatsan toimintaa. Vaan, nythän kesä ja juhannuskin edessä. Kunnolla gillattu käsistemakkara auttaa vatsaongelmiin, siinä kun on hiiltä :D
=DW=- siilimuori
Nii, keliaakikoillekin on nykysin omat keskarit.
Emme ole absolutisteja
Emme me essolaisetkaan ole ihan absolutisteja kahvin suhteen, vaan anname kyllä pahalle joskus pikkusormen. Monissa juhlatilaisuuksissa mekin juomme kahvia, mutta nautimme sen aina konjakin kanssa, jolloin selviämme silloinkin vain pienemmällä tarpeella.
- tuli-ährättyä-
-- mä kävin ABC:llä p a s k a l l a ,
ei ollu ruuhkaa, mistähän mahto johtua, olikohan hajussa jotain vikaa,,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1174449Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa693254"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1043144Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma392591Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.282282- 1071543
- 491076
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3051012- 49822
Mitä luulet mies
Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin53647