Eli varmaan tiedätte, että on kuollut... tässä miehelle pieni kunnianosoitus.
Jos ette tiedä millaisen miehen menetimme sen lisäksi että hän oli pitkä, tyypillisesti esitti antagonisteja ja että hänellä oli syvä, voimakas ääni ja mustat silmät, niin tässä pieniä viitteitä:
- Sukupuu: Charlemagnen eli Kaarle Suuren jälkeläinen, mikä on todistettavissa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaarle_Suuri
Oli sukua myös Bond-kirjailija Ian Flemingille. Näytteli Bond-elokuvassa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ian_Fleming
https://youtu.be/NoemQ3uz890
- Oli varsin voimakas natsismin vastustaja, ja tunnettu hyväv sotilaana natseja vastaan. Taisteli myös vapaaehtoisena Suomen Talvisodassa, joskin Englannista tulleita vapaaehtoisia ei lähetetty eturintamaan.
- Tapasi J.R.R. Tolkienin, Keski-Maa kirjojen tekijän. Tolkien antoi Leelle siunauksensa esittää Gandalfia. Leestä olisikin varmasti tullut erinomainen Gandalf ja hän kovasti myös halusi kyseisen roolin, mutta siihen aikaan mennessä jolloin Sormusten Herra- ja Hobitti-elokuvat tehtiin, hän ei ollut enää fyysisesti parhaassa kunnossa, kun Gandalfin rooli on jokseenkin fyysinen ja sisältää taistelukohtauksia. Niinpä hänestä tuli Saruman, josta moni muistaa hänet tänä päivänä.
https://youtu.be/yxdCIf91mcQ
- Oli metallifani. Työskenteli Rhapsody (of Fire) -bändin kanssa: https://youtu.be/z16_mx1edG0
On tehnyt myös omaa metallimusiikkia: https://youtu.be/cvKRbi2ovDY
Tässä video puolivälistä hänen elämästään: https://youtu.be/8TjuKIg6Tx0
Wikipedia: https://en.wikipedia.org/?title=Christopher_Lee
Oli monella tapaa eeppinen mies.
Sir Christopher Lee 1922 - 2015
1
1780
Vastaukset
Todellakin eeppinen mies. Ja muuten ainoa LORT tiimistä, joka on (oli) oikeasti tavannut J.R.R. Tolkienin ja hän oli muutenkin suuri Tolkien fani. Luki LOTR:n varmaan kerran vuodessa.
Eli jos joku ei tiennyt niin kirja oli ensin, sekä välissä pari muuta osin animaatio filmatisointia, ennen Peter Jacksonin tekemää filmatisointia. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1023539
- 623197
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342694- 812479
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422134- 962096
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501742Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221720- 121706