Koko ajan kuolemasta puhuminen

jokaksikymmentävuotta

Äitini on puhunut kuolemastaan jo ainakin 20 vuotta.
Tuntuu joka kertta niin pahalta soittaakin, kun odotettavissa on vain hautajaisista puhuminen ja että "kun pääsis pois jo". Jää koko ajan huono omatunto puhelun jälkeen.
En tiedä onko tämä oikea palsta ottaa asia esille, mutta ajattelin ottaa kuitenkin asian esille.

Hän on jo yli 80 ja voi huonosti, niin että on todennäköistä että hän kuolee .
Joten ei viitsi ruveta väittämään vastaankaan.

Joo, tiedän, että on "ymmärrettävää", mutta on se tyttärellekin rasittavaa.
Äitini on oikea pessimisti, mikään ei oo milloinkaan hyvin, aina valittamassa.

Miten minun pitäisi ajatella

6

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meidän.mamma

      Kyllä hän kuolee varmasti, kuten me kaikki. Eräs naapurin mummo oli nähnyt unessa kuolinpäivänsä, valmisteli hautajaisensa ym.. valmiiksi että omaiset pääsee vähemmällä. Kyllä hän kuoli, mutta kymmenen vuoden viiveellä. Jospa äitisi on masentunut, olen itsekin yli 70v, välillä kun kolottaa, ajattelee että jo täältä joutaisi. Mutta se menee ohi, kun näin taas kevään lehtien puhkeavan ja linnut pesäteossa olin kiitollinen että saan nähdä vielä kaiken tämän. Ei me mummot tahdota kuunnella, mutta jos saisit hänet ajattelemaan jotain iloisempaa, tiedän että ei ole helppoa.

    • munmutsi

      Mun äiti on ihan samanlainen,melankolinen luonne.Jos joku sairastuu,heti alkaa puhua että se kuolee varmasti!Odottaa kovasti omaa kuolemaansa,on jo liki 90v.

    • dgdfshgfjh

      Olen huono neuvomaan, kun oma äitisuhteeni on todella vaikea. Suosittelisin joka tapauksessa, ettet liikaa säästele äitiäsi. Ärähdä kerran oikein kunnolla ja kerro asia omasta näkökulmastasi. Että hän on puhunut kuolemastaan vuosikymmeniä, ja miltä se sinusta tuntuu. Asia voisi olla jo käsitelty, muitakin puheenaiheita voisi keksiä. Yksi vaihtoehto on mennä muistiinpanovälineiden kanssa äidin luo ja laatia sekä hautajaisohjeet että testamentit ja muut tarpeelliset asiakirjat. Hyvin yksityiskohtaisesti. Sitten asioita ei tarvitse enää käydä koko ajan läpi. Tai varaa hänelle aika kallonkutistajalle.

      Väitän (oman 40 vuoden huonon äitisuhteen kokemuksella) että äitisi käyttää valtaasi sinuun käyttäytymällä kuten käyttäytyy. Kai itse huomaat, että hän on nyt onnistunut kimputtamaan sinua 20 vuotta, ainakin. Sinun ei tarvitse sietää ihan mitä tahansa. Hauraat kuolevaa tekevät mummotkin ovat ihmisiä, ja osaavat olla myös pirullisia ihmisiä. Ei heitä tarvitse paapoa liikaa.

    • jokaksikymmentävuottaa

      Niin on onnistunut, enemmänkin. On leikkinyt kaikki vuodet marttyyria ja laittanut kaiken minun syyksi. Tiedostan miten on käyttänyt minua loka-astianaan kaikki vuodet ja että hän on ollut narsistiluonteinen.
      Mutta kai se on niin, että nyt kun todella on "kuolemaisillaan" (saa nähdä miten monta vuotta vielä menee), niin jotenkin sitä vaan tuntee itsensä tunnetasolla syylliseksi, vaikka tietääkin että itse on ollut pirullinen ihminen.

      Hyvä kun joku kertoo, että muillakin on tälläisiä äitejä.
      Nykyisin ei tee mieli soitella, kun aina tulee paha mieli jäljestäpäin. Ihan kuin olisi odottanut, että minun päälle saisi purkaa pahan mielensä.
      No, soittelen, mutta puhun lyhyesti ja enimmäkseen ilmoista.

      Mutta kyllä tuntuu pahalta, että omalle äitilleen ei ole voinut milloinkaan kertoa omista murheistaan eikä oo saanut lohtua, - haukkumista vain.

    • pahatytär

      Voi kun lohduttavaa lukea jonkun sanovan ettei äidille ole voinut mistään kertoa... Nyt sitten olen 61 vuotiaan monen "sattuman" jälkeen äitini omaishoitaja ja kiukkua täynnä sillä mikään sanomani tai tekemäni ei kelpaa...

    • kuolemavoittaa

      Mietin tässä, mikä olisi ollut alkuperäisenä yllykkeenä kuoleman tunkeutumiseen äitisi ajatusmaailmaan. Minun äitini on nyt jo edesmennyt joten voi kertoa.
      Äitini sattui nuorena varomattoman lääkärin puheille aikana jolloin meitä lapsia ei vielä edes ollut. Lääkäri oli päätellyt tutkittuaan sydäntä, että äidin elämä jäisi lyhyeksi. Koko lapsuutemme oli äidin kuolemanpelon sävyttämää. Tyypillinen ajatuskulku oli , mikä olisi minimi-ikä jonkalaisina me jo pärjäisimme. Tulos: minä, esikoinen 16v ja nuoremmat sisarukset 14 ja 12 vuotta. Vietin monia öitä kuunnellen, hengittääkö äiti. Monta rajua säikähdystä koin kun hengitys nukkuessa joskus vaimeni hiljaiseksi.
      Kun kuolema sitten toteutui äitini oli lähes yhdeksänkymppinen ja me lapsetkin eläkeiän kynnyksellä. Mutta jollakin tavalla tuo pelon ilmapiiri jatkaa olemassaoloaan minun mielessäni. Olen siirtänyt tuon huolen suuntautuvaksi puolisoani kohtaan. Samat valvomiset, kuulostelun ja säikähdykset. Kuinkahan käynee sitten kun nämä painajaiset toteutuvat oikeasti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      144
      6355
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      72
      5261
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3695
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3300
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      123
      2511
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2296
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2058
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1426
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1218
    Aihe