Meillä on 300 neliön omk-talo mahtavalla paikalla, isolla aidatulla tontilla ja lähellä keskustaa. Tällä hetkellä asun vielä kotona äidin ja hänen miehensä kanssa sillä opiskelijana tämä on helppo ja halpa ratkaisu.
Meillä on eteisessä ovi joka vie muihin huoneisiin, ja oven vierestä lähtee portaat yläkertaan jossa on vessa ja 2 isoa huonetta vaatehuone & vintti, asuintilaa siis n. 30neliötä eli ihan hyvän kokonen yksin asuvalle. Toisessa yläkerran huoneista on joskus ollut keittiö. Ja nyt ollaan mietitty jos rakennettaisiin se takaisin.
Asuisin siis täällä omassa tilassa, minun ei tarvitsisi nähdä perhettäni jos en haluaisi, saisin ison koirani kanssa nauttia omakotitalosta mutta säästyisin kaikilta pihatöiltä (no ei ihan kaikilta, ehkä kerran kk ruohon leikkaisin/kerran viikossa lumityöt tms pientä mikä on mieluisaa). Ainoastaan suihku on alakerrassa mutta muutenkin varmaan päivittäin tulisi alhalla käytyä äidin kanssa juttelemassa tms. :) vuokraa maksaisin n. 200e/kk, ruuat ostaisin tietenkin itse.
Miltä noin ulkopuolisesta kuulostais? Tietenkään en loppuiäksi tähän jäisi mutta kyllä helposti vajaa 30v asti voisi asua. :)
Kotona asuminen aikuisena? Mielipiteitä
3
<50
Vastaukset
- Kotihiiri111
Unohtu mainita, ollaan myös sitä mietitty että ostettais jääkaappi/pakastin ja työtaso ja mikro kaappeja tietysti työtason alle. Eli sillon kun tarvii hellaa/uunia niin menis alas tekee ruuat, muuten ois yläkerrassa. :)
Minusta tuo kuulostaa hienolta. Jos äidilläsi ei ole kiirettä häätää sinua pois, ja ratkaisu sopii myös hänen miehelleen, niin tee se keittiö ja nauti elämästäsi. Tilaahan teillä tuntuu riittävän ja hukkatilaksihan siitä osa jää jos päätät muuttaa muualle. Minusta myös talon rakenteille tekee hyvää, että se on kokonaan asuttu, eikä jää käyttämättömiä (lämmittämättömiä/tuulettamattomia) kerroksia. Toki voisit hitusen aktiivisemmin osallistua pihatöihin ym.
On ihan turha muuttaa johonkin kopperoon ja laittaa rahansa sen kustannuksiin jos nykyinen tilanne sopii teille kaikille.- agapeetus
Jos koira on vielä halukas/ hyvä nuolija, on mieskin aivan turha, myös tulevaisuudessa. Vanhapiika siinä vain toisten nurkissa, ja sinne myös jäät!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437387
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543673Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512984
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512882Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1881847- 471541