B&H lähettää jo ysikymppisiä USA:ssa, virallinen myynnin aloitus on lauantaina.
http://www.fujirumors.com/bhphoto-is-shipping-the-weather-pixel-peeper-resistant-xf-90mmf2/
Verkkokaupan ja Rajalan status on yhä tulossa.
http://www.fujirumors.com/bhphoto-is-shipping-the-weather-pixel-peeper-resistant-xf-90mmf2/
Verkkokaupan ja Rajalan status on yhä tulossa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Objektiivi on monin paikoin jo toimituksissa, mutta suomalaiset myyvät yhä eioota.
Kannattaa tietysti ostaa paljon hehkutettu objektiivi vaikka ei tarvitsekaan eikä sovi omaan kameraan.
Fujissa 14 35 90 setti on kinovastaavuudeltaan noin 20 50 135, eli perinteinen perussett yleiskuvaukseeni. Esisarjalla tehdyt testit netissä ovat olleet positiivisia. Tulossa on kohtuu hyvää suorituskykyä kuitenkin kohtuulliseen hintaan, jolla saa irti X-Trans kennosta kaiken.
Objektiivi on toimituksissa ainakin Rajalassa ja Verkkokaupassa.
90 mm on kinokoolle loistava, mutta pienemmälle
kennolle pitkä henkilökuvaukseen.
Osta heti lisää roinaa ja vauhdita siten ihmiskunnan tuhoa omiin saasteisiinsa.
Nyt on jonkin verran kokemusta tuosta ysikymppisestä. Jälki on mainiota ja valovoima riittää sisällä kuvaamiseen. Olen kuvannu tällä pääosin harrastusteni piirissä ihmisiä, jonkin verran myös ulkona. Valovoima on myös riittävä syväterävyyden helppoon hallintaan tilanteessa kuin tilanteessa.
Tarkennusyksikkö kelluu objektiivin sisällä, joten tunne on vähän kuten pitäisi vakaajallista objektiivia kädessä! Toivottavasti se ei vaikuta objektiivin kestävyyteen.
Tarkennus toimii lähes moitteetta, mutta oletan joidenkin hutien olevan ennen kaikkea X Pro1:n aiheuttamia. Eli ei objektiivin ongelma, vaan rungon. Runkopäivitys tulee alkuvuodesta.
Oliko kannattava hankinta? Minusta oli, koska nyt käytössä on taas perinteinen, hyvälaatuinen kinovastaava 21 50 135 setti (f/2.8 14 mm, f/1.4 35 mm ja f/2.0 90 mm), jolla kuvasin jo ainakin parikymmentä vuotta. Erona vanhaan on, että koko järjestelmä menee (juuri ja juuri) Lowepron Photo Sport Sling 100 AW:hen. Kuusikymppisen vaihto ysikymppiseen lisäsi selvästi sekä järjestelmä painoa että sen kokoa.
Toisaalta jos haluaa oikein kevyen ja hyvälaatuisen matkasetin, niin kinovastaava 35 85 on myös saatavissa Fujiin erittäin laadukkaana.
Miksi objektiivien valmistusta siirretään Japanista Filipiineille? Mikä vaikutus sillä on laatuun ja hintaan?
Hintoja
http://xphotographers.ph/holiday-promo/
https://www.facebook.com/fujifilmphilippines/
Molemmat laskevat, sekä hinta että laatu laskee roimasti.
Jos erot ovat yhtä suuret, kuin Canonilla, en ainakaan itse osta Filippiineillä tehtyjä objektiiveja. Canonin osalta on ollut helppo vertailla laatueroja, koska määrättyjä objektiiveja, kuten f/1.4 50 mm, on tehty useissa paikoissa sekä Japanissa että muualla Aasiassa.
Passed tarra on siis Fujillakin tulevaisuudessa laadun tae. Canoniin ei vuosiin ole kannattanut ostaa mitään muuta kuin Japanissa valmistettuja yksilöitä.