Häiriökoiraa kaivataan!!!!!

jora71

Heissan!
Tietäisiköhän joku sanoa, onko (esim. netissä tai jollain koirakoulun pitäjällä) olemassa esim. jotain yhteyslistaa koirakoista jotka olisivat kiinnostuneita toimimaan häiriökoirina? Kaipaisin oman koirani koulutukseen vastaehdollistamisen ja siedättämisen merkeissä häiriökoiraa/-koiria, jotka olisivat mahdollisimman vähän provosoivia / provosoituvia ja osaisivat "koiraa" mahdollisimman hyvin :-)
Ongelmana on siis remmirähjäys ja tarkoitus olisi ensin aloittaa vastaehdollistaminen ja siedättäminen kaukana näkyville koirille...pikkkuhiljaa harjoittelu voisi edetä sitten lähemmäs ja lähemmäs kunnes päästäisiin joku kerta ohittamiseen...
Olemme myös "virallisessa" koirakoulussa mutta harjoittelua järjestetyssä tilanteessa tarvitaan paljon enemmän kuin kerran viikkoon...Olisiko jollain siis tietoa mistä kannattaisi alkaa kysellä?

5

79

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletko Facebookissa? Liity paikallisiin koiraharrastajaryhmiin (tokoporukoita, treeniporukoita, ohitustreenejä, rotuporukoita, seropiporukoita, yhteislenkkejä, koiranomistajia, kaikkia noita vilisee ryhmien nimissä ja sisällöissä) ja huutele niiden seinällä. Ja jos kyse on maan- tai maakunnanlaajuisesta ryhmästä, muista mainita paikkakunta!

      Jos sattumalta asustelet tai ulkoilet Länsi-Tampereella, voin itsekin ruveta häiriöhurtaksi. Oma koira ei rähise, päinvastoin, on vähän ällösosiaalinen toisinaan, mutta hyvätapainen muuten.

    • Koirapuistostaehkä

      Paikallisesta koirapuistosta voisit myös kysellä?

    • halihylje

      Voit treenata vuositolkulla, mutta et silti välttämättä edisty yhtään mikäli luottamus ei ole kunnossa. Mikäli koiralla vahvempi luonne kuin ihmisellä ei mitkään treenit tehoa. Vähän voi parantua, mutta todellista tulosta ei tule. Monien ihmisten on vaikea niellä välillä tosiasioita ettei vaan ole tarvittavaa kanttia koiran hallintaan. Näkee heti päältäpäin monilla mikä on ongelma kun katsoo ihmistä ja koiraa. Aloittajankin rähisijä olisi varmaan ihan hiljaa varmoissa käsissä alle puolessa tunnissa. Voi olla 5 minuutissakin ja silti painitaan viikko- vuositolkulla samoissa vesissä. Mutta jos ei ole tarpeeksi vahva henkisesti niin ei yksinkertaisesti kukaan voi auttaa. Tämä pitäisi vain monien ihmisten tajuta. Mutta kun totuus lauotaan päin naamaa ei sitä haluta uskoa vaan kierrellään ja kaarrellaan, vähätellään jne.

    • teppoTulkkuOnMulkku

      Mun naapurilla olis yks. Aiheuttaa häiriöö koko taloon eikä hiljene helvetilläkään. Jos sun koira sen oppii kestää niin sitä ei hetkauta enää mikään missään.

    • vastehtoollinen

      hmm...visainen pulma. Menepä paikallisen löytöeläintalon pihalle. Siellä kuulee räkytystä jatkuvalla syötöllä. Jos ei oppi mene perille niin voi kätevästi jättää koiran sinne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      102
      3539
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3197
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2694
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      81
      2479
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2134
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2096
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1742
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1720
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe