Varadero -00 Polttoaine ongelmat

rätkähiiri

Tervehdys.

Polttoaineen syöttö ei toimi ja tämän vuoksi ohitus pumpulle käytössä ja polttoainetta yli puolenvälin tankissa, joka mahdollistaa etenemisen.

Pumppu on ehjä, mutta releeltä tulee jatkuva 12v (sähkökynällä katsottuna, pyörän ollessa käynnissä). Käsittääkseni pumpulle kuuluisi tulla vain sykleissä virtaa, eli onko rele viallinen, vai rele saa virheellistä tietoa.

Kiitollinen hyvistä vinkeistä etukäteen.

-Pasi

3

1291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exVaradero

      Googleta vähä tota, se on tyyppivika. Itse tilasin ne kärjet EBAY:stä ei kannata koko pumppua ostaa maahantuojalta joka ryöstää. Mulla tosi pitkä aika kun korjasin joten en muistista väännä enempää ohjeita.

    • Rätkähiiri

      Siis pumppu on ehjä, jos et huomannut. Käsittääkseni releeltä ei kuulu tulla jatkuva virta pumpulle.

    • Mooro. Kyllä se nyt on vaan niin että pumpun päässä olevan releen kärjet on palaneet/paskana.Pumppu toimii vain ajoittain ja kun tankissa on riittävästi ainetta niin se tulee omalla paineella kaasareille. Ohjausreleeltä kuuluu tulla jatkuva virta pumpulle kun pyörä käy. Omassa oli sama vika ja pitkän pähkäilyn jälkeen vaihdoin kärjet. Toi on perusvika ja helppo korjata. Storm motor myy bensapumpun katkaisin nimikkeellä kärkiä hintaan 29€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      27
      5080
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4071
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      77
      3637
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2708
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      149
      2497
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2179
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2137
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1674
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1525
    Aihe