Mulla on Asus M4A785TD-M EVO emolevy jossa integroitu näyttis purkamassa raudalla HD-kuvaa jne...
Nyt ku päivitin Win10:n nii lakkas catalyst control center toimimasta eli tuki loppui tälle HD4200 piireille. Ei pysty enää overscalella stretsaamaan kuvaa TV:n koko alalle taikka muuttaa vaikka 1080i tilaa päälle jos kattoo kotivideoita.
Tilalle pitäis ostaa suht edullinen näytönohjain, jossa passiivijäähy, ettei tuu melua HTPC:hen enempää.
Ehdotuksia :)
HYVÄ PASSIIVINEN NÄYTÖNOHJAIN ?
13
1042
Vastaukset
Asukselta löytyy passiivijäähy GeForce 7xx sarjan ohjaimia. Niitä suosittelisin siltä pohjalta millaiset kokemukset oli Asuksen GeForce 520 ja GeForce 210 passiiviohjaimista, joista oli vieläpä lowprofile versiot.
nVidia tukee ajureitaan varsin hyvin, joten on silleen varma valinta.- hdmi2
Kannattaa kuitenkin hankkia ohjain, jossa on hdmi 2.0 liitännät ja H.265 4k-videoiden rautapurku. GTX7xx ohjaimissa ei ole, joten parin vuoden päästä on taas tilanteessa että pitäisi ostaa uusi näytönohjain.
GTX9xx sarjan maxwell ohjaimista nuo löytyvät, ja sellaisen kun hankkii, ei ihan heti tarvitse taas olla ostamassa uutta näytönohjainta.
Painiskelin muutama kuukausi takaperin saman kysymyksen kanssa, tahdoin tehokkaammaan GPUn, kuin prossussani oleva integroitu HD2500. Passiivinen piti olla sekä 2xDVI HDMI ulostulot kuvalle.
Muistiinpanot ovat vielä tallessa, tommosia vaihtoehtoja kävin läpi:
Geforce GT440 (=650)/GT630/GT640/GT740
Radeon 7750/6670
Radeon 7750 taitaa olla noista nopein, sitten GT740 ja kolmantena 640, TDP:t huitelee 60 watin kieppeillä- Toisessa.koneessa
Tuollainen ja toimii hienosti http://www.verkkokauppa.com/fi/product/1812/dghhc/Asus-EN210-SILENT-DI-1GD3-V2-LP-GeForce-GT210-1-GB-DDR3-PCI
- debianxfce
jos softatuki loppuu, vaihda windows kökkökasa esim debianiin, jossa catalysti toimii aina mun A8-7600 prossulla.
Vaikkei ehkä ole enää ajankohtaista, niin muutamalla valmistajalla on GTX750(TI)-mallia passiivisena...ylivoimaisesti nopein näistä vaihtoehdoista ja TDP huitelee 60 watissa...
- Asus_980
60W on todella paljon lämmmöntuottoa. Tuollaista ei saa isoillakaan siilillä jäähtymään ilman pakotettua konvektiota, tehokas kotelotuuletin viereen puhaltamaan, tai suoraan siiliin kiinni, jolloin sen ei tarvitse olla yhtä tehokas ja äänekäs.
Mieluummin hankkii hiljaisen ja hyvä tuulettimilla varustetun ohjaimen, esim. Asus Strix GTX980, jolla tekeekin jotain vastoin kuin noilla ns. "passiivisilla" ohjaimilla.
- asus_strix
Kannattaa hankkia pelaamiseenkin riittävän tehokas semipassiivinen näytönohjain, jossa tuulettimet ovat pysähtyneenä työpöytä- ja kevyessä 3d-käytössä, ja ainoastaan pelatessa pyörivät matalalla melutasolla. Esim. Asus Strix näytönohjaimet ovat tuollaisia.
Ns. passiiviohjaimet eivät ikinä toimi ilman pakotettua ilmavirtaa. Pitää olla tehokas kotelotuuletin, joka tuo ilmavirtaa myös ns. passiiviselle näytönohjaimelle, muuten ne ylikuumenevat ja hajoavat.
Melutason kannalta järkevämpää on hankkia näytönohjain jossa on hiljainen tuuletin, jolloin kotelotuulettimet voi säätää hitaammiksi ja kokoonpanon melutaso laskee. - Asus_960
https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GTX_960_STRIX_OC/28.html
Esim. Asys Strix 960 sopiva ohjain HTPC-koneeseen, melutaso on 0 dBA silloin kun katsoo bluray-elokuvia tai käyttää pelkkiä työpöytäohjelmia, jolloin tuulettimet ovat pysähtyneenä. Myös pelatessa ja rasituksessa se on yksi kaikkien aikojen hiljaisimpia näytönohjaimia, jota varmasti ei kuule hiljaistenkaan kotelotuulettimien alta. Soveltuu sosiaalisiin olohuonepeleihin, esim. The Golf Club joka on uusi ja graafisesti hieno golfpeli jota on mukava kavereiden kanssa pelata, pyörii maksimiasetuksilla 60fps tuolla ohjaimella. Unohtu mainita että mainitsemani 60W TDP oli kortin MAX TDP, työpöytä/HTPC-käytössä tehontarve on muutaman watin luokkaa, eli jos ei pelaile, niin esim Accelero S3:lla kyllä luulisi hoituvan jäähdytys.
Jos haluaa varman päälle pelata, niin nuo semipassiiviset ohjaimet on kyl silloin paikallaan.- on_riittämätön
Tuo siili yksistään ei riitä jäähdytykseksi. Siihen kannattaa kiinnittää joku hidas tuuletin jolloin jäähdytysteho tehostuu tuntuvasti ihan pienestäkin ilmavirtauksesta.
Muuten näytönohjain ylikuumenee ja hajoaa aika herkästi. Näyttö pimenee, ja pitää ostaa uusi tuulettimella varustettu ohjain. Näin käy heti kun kuitenkin päättää kokeilla jotain riittävän kiinnostavaa peliä vaikka muuten ei mitään pelaisikaan (esim. Civilization VI joka julkaistaan keväällä, 20min ehtii pelata tuollaisella passiiviohjaimella jonka jälkeen napsahtaa kone pimeäksi, ellei kotelotuuletus ole todella tehokas, tai tuuletin kiinni näytönohjaimen siilissä).
- ewrtvwe
Mulla on joku tuulettimiteton eiku tuulettumitinen eiku tuulettimattominen eiku tuulettumattomus eiku siis ILMAN TUULETINTA oleva näyttis, geforce ja hinta oli 49€. Ja on hyvä mediakoneessa.
- asiatkohalleen
Mitä tuo nyt on mulla makso 2798€ näyttis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens1233543EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2222541Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2141975Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta491802Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b521177Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu671007Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva18895- 109889
Koulussa puukotus
Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p26821Ensimmäinen kuukausi palkatatta
Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty72782