Häiritsevät paritalonaapurit

Kotirauha

Paritaloomme on muuttanut eräs rouva jolla kaksi alle 18-vuotiasta poikaa.Meillä on hallinnanjakosopimus.
Piha heidän puolellaan on usein siivoton.Autotallimme ovat vierekkäiset.Heidän puoleltaan kuuluu jatkuvasti kovaäänistä musiikkia ja moporemontin ääniä.Siellä käy jatkuvasti mopopoikia ja piha-asvaltillekin on tullut bensiiniläikkiä.Olen huolestunut heidän autolleni mahdollisesti vielä aiheuttamistaan vahingoista,koska on melkein aina pihalla.Minun puolelleni pihaa on myös tullut roskia.
Pidetäänkö tätä lain mukaan häiriön aiheuttamisena ja voinko huomauttaa siitä heille?

4

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epävirallisesti sanoisin, että kukin voi pitää omanlaistaan siivoustasoa. Kunhan ei nyt ihan kaatopaikkaa perusta. Ehkä voisit ystävällisesti ehdottaa naapurille , että laittaisivat roskakorin vaikkapa rajan tuntumaan, niin ei roskat lentelisi teidän puolelle.
      Päiväsaikaan varmaan voi soitella musiikkia kovastikin. Mopojen rassaaminen omassa pihassa harrastusmielessä lienee sallittua.
      Huoletonta kuitenkin niin kauan kun rassailevat mopoja, ikävämpi jos rupeavat huumeiden kanssa läträämään. Silloin voi naapurillekin tulla todelliset ongelmat.
      Muutaman vuoden kun jaksat odotella on mopoiluaika ohi. Laita kameravalvonta autosi kupeelle niin saanet maksajan mahdolliselle autosi tärvelijälle tai aja talliin. Kannattaa kuitenkin olla ihan väleissä naapureiden kanssa jos mahdollista. Toinen vaihtoehto on itse muuttaa muualle.

    • Et voi! Mopojen rassaaminen ei ole mikään rikos vaan tervettä toimintaa jos ollaan alle 18 v eikä mopoautoa ole. Olisiko mielestäsi parempi jos ne pojat viettäisivät kännibileitä koko kaveripiirinsä kanssa joka viikonloppu rassaamatta mopoja (hänen kaveripiiri on ihan satavarmasti suurempi kun sinun kaveripiiri)? Enemmän säälittää sen toisen määräosan omistajan ja hänen lastensa kohtalo, etenkin kun naapurissa on kyylä yhteisomistaja :(((((

    • Huihitto

      Teit pahan virheen ostaessasi paritalohuoneiston. Olet selvästi tyyppiä, jonka pitäisi asua omassa korsussaan taajaman ulkopuolella. Toisaalta, aloituksesi oli ilmeisesti trolli: Eihän tuollaisia niiskuttajia todellisuudessa ole olemassakaan.

    • Pilkunviilaaja

      En tiedä kamalampaa asumismuotoa kuin paritalo. Sellaisen asumismuodon valitessa pitää olla rempseän luontoinen ihminen joka ei pikkuseikoista häiriinny, ei missään tapauksessa meluherkkä eikä siisteysintoilija vaan boheemi. Yörauha pitää tietenkin olla mutta muuten ei kannata alkaa liikoja vaatimaan tai sitten muuttaa itse muualle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      354
      4793
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      130
      4201
    3. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2596
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      213
      2545
    5. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      102
      2298
    6. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2169
    7. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1786
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1479
    9. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1366
    10. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      52
      1351
    Aihe