Tietäiskö kukaan, mikä on Kuuban peso convertiblen kurssi tällä hetkellä euroon nähden? Kiitos.
Peson kurssista
Marian
81176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Täältä löydät Kuuban keskuspankin vaihtokurssit:
http://www.bc.gov.cu/English/home.asp
eli peson kurssihan on "sama" kuin Yhdysvaltain dollarin. Mutta jos dollareita vaihtaa, joutuu maksamaan 10 %:n komission mitä ei joudu maksamaan esim. euroista.
Vaihtopisteissä kurssit eivät välttämättä ole aivan samat, mutta keskuspankin kurssit antavat kuitenkin vähän osviittaa...!
1€= n.1,45 CUC iltalehden valuuttalaskin
Olemme menossa aurinkomatkojen pakettimatkalle Guardalavacaan ja kysyisinkin että missä on järkevin vaihtaa rahaa eli missä saa parhaimman kurssin?
Moro!
Guardalavacan kävijät voivat esim. Holguinissa vaihtaa rahaa Cadecassa (paikallinen rahanvaihtotoimisto). Cadecasta saa myös Kuuban kansallisia pesoja, joita voi käyttää esim. katuruoan maksamiseen ja momissa liikkeissä.
1 turistipeso on 25 kansallista pesoa. Esim. katupitsa maksaa 5 paikallista pesoa.
Reppumatkailija pärjää ruoan puolesta 10 Eurolla viikko. Toisaalta turistiravintolassa saman saa helposti kulumaan yhteen ateriaan. Tavallisen turistin ei montaa turistipesoa kannata kansallisiin pesoihin vaihtaa.
Kurssi on aina sama.Lentokentällä ei ole aikaa vaihtaakaan ja hotellissa on vaihtopisteet.Siellä on aikaa...
viikolla 46 oli 1,29. ja viikolla 47 1,24.
1eur=1,3CUC