Boschin pesukone hajosi harmittavasti oman kämmäyksen vuoksi. Vesihana unohtui kiinni ja ylikuumensi koneen vesisensorin, joka puolestaan hajotti piirikortin. Tekisi mieli korjata hyvä kone, mutta uusi piirikortti on kohtuuttoman kallis. Kortilta näyttäisi poksahtaneen yksi komponentti, oletettavasti jonkinlainen triacci. Olisikohan sellaisen vaihtaminen mahdollista ja kukahan pääkaupunkiseudulla hommaan voisi ryhtyä? Saa tarjota oikein mielellään omaa osaamistaan vaikka ns. "perävalotakuulla", jos tuntee olevansa hommaan kykenevä! Voin roudata kortin minne vaan pk-seudulla.
Kuka korjaisi pesukoneen piirikortin pk-seudulla?
14
1232
Vastaukset
- hgv
Luulisin että tässä on se rikkinäinen komponentti: http://pasteboard.co/sYAyPBR.jpg
- smdpoks
Taitaa olla kanta ja emiterivastuksen sisältävä NPN transistori PDTC143XT, mikäli samanlainen kun alempana merkinnällä 32 oleva. Kannattaa tarkistaa myös muut virtapiirin komponentit kuten 680 ohmin vastus ja tuo isompi transistori. Mikä tahansa elektroniikkahuolto vaihtaa nuo osat. Kysy korttia useammalta huoltofirmalta, voit saada muutamalla kympillä jos on kortti jäänyt hyllyyn kun asiakas ei yleensä jaksa montaa viikkoa odotella korjausta vaan ostaa uuden koneen.
- hgv
Kiitoksia vastauksesta! Komponentista erottaa tosiaan numeron '2' ja (sivuttain) '21'. Oon etsiskellyt korttia (AKO 546 381) tuloksetta netistä pitkin maailmaa.
- ebay
Hae korttia varaosanumerolla. Koneen tyypillä haet varaosamanuaalin ja sieltä osa numero. Kyllä niitä pitäis löytyä.
Korttia käytetään Bosch ja siemens koneissa. Ei kannata tuolla hintaa korjata.
http://www.ebay.at/itm/Siemens-Bosch-Steuerung-Elektronik-AKO-546-381-BSH-5600040089-Spulmaschine/261912441603
- yksjukkis
onkohan se tämä http://www.ebay.co.uk/itm/Bosch-WAQ28460GB-06-Washing-Machine-PCB-Power-Control-Module-9000474945-/181757188051 35 14 puntaa tai kato hakusanalla bosch washing machine pcb google
- hgv
Ei ole sama, valitettavasti. Hyvä yritys, kiitos! :)
- DerDrilling
Bosch'illa on huolto ja VARAOSAMYYNTI.
- kosupene
Tuskimpa veden korkeus tunnistin on aiheuttanut vian. Yleensä veden korkeus tunnistin on ainoasta mikrokytkin joka toimiin nousevan veden aiheuttamalla ilmanpaineella, ja täten tunnistaa veden korkeuden. Jos sinulta on unohtunut hana kiinni, niin silloin ainoastaan koneen vedentulo venttiili olisi korkeintaan pimahtanut, mutta tuskin sekään. Sen vioittuminen ei ole voinut aiheuttaaa piirilevyn vioittumista, joten sen ehkä joudut uusimaan, tai ainakin korjauttamaan, mitä tuskin kukaan ei tee.
- Trolleri
Ja meinaat että tyyppi odottaa vielä kahden vuoden jälkeen vastauksia täältä ?
- kosupene
Trolleri kirjoitti:
Ja meinaat että tyyppi odottaa vielä kahden vuoden jälkeen vastauksia täältä ?
Olet oikeassa. En tosiaankaan huomannut katsoa p'ävämäärää. Pitääpä olla tarkempi seuraavalla kerralla. Kiitos tarkkaivaisuudestasi.
- ei_helposti
kosupene kirjoitti:
Olet oikeassa. En tosiaankaan huomannut katsoa p'ävämäärää. Pitääpä olla tarkempi seuraavalla kerralla. Kiitos tarkkaivaisuudestasi.
Kuinka sitten vahingossa pääsit noin vanhaan viestiin, pitää selata kymmeniä sivuja taakse päin.
ei_helposti kirjoitti:
Kuinka sitten vahingossa pääsit noin vanhaan viestiin, pitää selata kymmeniä sivuja taakse päin.
Jostain syystä viesti on sivulla nunero 1, ja ehkä siksi en katsonut päivämäärää.
- hyvin_nousee
downunder38 kirjoitti:
Jostain syystä viesti on sivulla nunero 1, ja ehkä siksi en katsonut päivämäärää.
On se ainakin nyt sivulla 1, koska siihen on kommentoitu ;)
- Hgv
Kiitos sulle kosupene! Auttoi paljon asian selvittelyssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073566Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133296Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632509Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92155Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411980Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61878Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401698- 901581
- 721143
- 741130