Tahtoisin tietää vaikuttaako perinnöstä saadun mökkitontin myynti kelasta saatuihin tukiin (asumistuki ja työttömyyspäiväraha). Se on 3 henkilön omistuksessa ja se myydään 5000e (kunto huono yms). Eli n. 1700e. Per henkilö. Saako tuon rahan pitää niin että tuet jatkuu? Ja toinen kysymys: kaksi noista omistajista on veloissa ja menettäisi oman osuutensa ulosottoon niin voiko he luopua tuosta rahasta ja antaa sen toiselle omistajalle ongelmitta vai onko se laitonta?
mökkitontin perinnön myynnin vaikutus kelan tukiin
10
293
Vastaukset
- KelaOnKyylä
Kyllä Kela(kansanelätyslaitos) keksii kaikki mahdolliset rahan reiät. Ja ulosotossa ei voi antaa omaansaastiiketta pois. Joskus takavuosina Kelan ämmät soitteli esimerkiksi maatiloille, jossa joku kaaupunkilaissukulainen oli syömässä "ilmaista" ruokaa. Niin pikkumaista on Kelan touhu ollut kautta vuosikymmenien.
- tidints
Paljon se sitten vaikuttaa kelan tukiin tietääkö joku? Ja meneekö nyt 2/3 rahoista ulosottoon? Eli ei oikeestaan hyödytä vittuakaan sen myymisestä eihän tässä oo mitää järkeä jos tuetki lähtee kun tulee vähän rahaa. Ja onko ketään ka TIETÄÄ tän homman eikä oleta yhestä asiasta koko hommaa.
- tidints
Ja oon kuullu että verotoimisto ilmottaa kelalle tonttikaupoista ja siitä tulee ilmeisesti leikkauksia kai? Ja sitä katsotaan hyvällä jos ite ilmottaa ja kysyy neuvoa niin pitääkö tää kans paikkansa? Ja jos yrittää veloissaan luopua rahasta niin siitä voi tulla linnaa koska se on laitonta luin toiselta palstalta. Onko mitää kikkoja joilla saa noi selvitettyä ja menettääkö tossa tukia ja jos on näin niin paljon?
Kelan sivuilta poimittua ja kannattaa itse lukea sivulta 199 alkaen http://www.kela.fi/documents/10180/578283/tyomarkkinatuki.pdf:
***
"Koska henkilö omistamalla omaisuudella ei ole vaikutusta työttömyysetuuden määrään, ei henkilön osuutta jakamattomassa kuolinpesässä oteta työttömyysetuuden määrää laskettaessa huomioon. Kuolinpesästä mahdollisesti saatu tuotto voi kuitenkin vaikuttaa työmarkkinatuen määrään tarveharkinnan tulona. Lisäksi kuolinpesältä saatu tulo voidaan tietyin edellytyksin sovitella."
"Tuloasetuksen 3 luvun 12 §:n mukaan työmarkkinatuen tarveharkinnassa ei oteta huomioon satunnaisia tuloja. Henkilön saamaa perintöä pidetään tällaisena satunnaisena tulona, eikä sitä siten huomioida perinnön saajan omassa tai puolison tarveharkinnassa."- tidints
Eli tämä tarkottaa että saan pitää summan itelläni? Ja tarviiko ilmottaa kelalle?
- tidints
Eli saan pitää koko summan itelläni vai? Ja pitääkö ilmottaa kelalle erikseen siitä vai ei?
- verokarhu33
Saat pitää ja ei tarvitse ilmoittaa kelaan perinnöstä.
Jos asia vieläkin on sulle epäselvä niin ota se faking luuri käteen ja pirauta kelaan. - tidints
Siis se tuli perinnöstä se tontti. Ei sitä varmaan enää perinnöksi luokitella vaan tontiksi niin pitääkö tontin myynnistä ilmoittaa kelaan jos siitä saatu summaki on noi pieni? Ja jos tarkotitkin tota nii kiitti ja hyvä.
- tidints
Up.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203764
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243139En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322355- 922139
- 191976
- 261632
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411611- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021463Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91414