Tahtoisin tietää vaikuttaako perinnöstä saadun mökkitontin myynti kelasta saatuihin tukiin (asumistuki ja työttömyyspäiväraha). Se on 3 henkilön omistuksessa ja se myydään 5000e (kunto huono yms). Eli n. 1700e. Per henkilö. Saako tuon rahan pitää niin että tuet jatkuu? Ja toinen kysymys: kaksi noista omistajista on veloissa ja menettäisi oman osuutensa ulosottoon niin voiko he luopua tuosta rahasta ja antaa sen toiselle omistajalle ongelmitta vai onko se laitonta?
mökkitontin perinnön myynnin vaikutus kelan tukiin
10
348
Vastaukset
- KelaOnKyylä
Kyllä Kela(kansanelätyslaitos) keksii kaikki mahdolliset rahan reiät. Ja ulosotossa ei voi antaa omaansaastiiketta pois. Joskus takavuosina Kelan ämmät soitteli esimerkiksi maatiloille, jossa joku kaaupunkilaissukulainen oli syömässä "ilmaista" ruokaa. Niin pikkumaista on Kelan touhu ollut kautta vuosikymmenien.
- tidints
Paljon se sitten vaikuttaa kelan tukiin tietääkö joku? Ja meneekö nyt 2/3 rahoista ulosottoon? Eli ei oikeestaan hyödytä vittuakaan sen myymisestä eihän tässä oo mitää järkeä jos tuetki lähtee kun tulee vähän rahaa. Ja onko ketään ka TIETÄÄ tän homman eikä oleta yhestä asiasta koko hommaa.
- tidints
Ja oon kuullu että verotoimisto ilmottaa kelalle tonttikaupoista ja siitä tulee ilmeisesti leikkauksia kai? Ja sitä katsotaan hyvällä jos ite ilmottaa ja kysyy neuvoa niin pitääkö tää kans paikkansa? Ja jos yrittää veloissaan luopua rahasta niin siitä voi tulla linnaa koska se on laitonta luin toiselta palstalta. Onko mitää kikkoja joilla saa noi selvitettyä ja menettääkö tossa tukia ja jos on näin niin paljon?
Kelan sivuilta poimittua ja kannattaa itse lukea sivulta 199 alkaen http://www.kela.fi/documents/10180/578283/tyomarkkinatuki.pdf:
***
"Koska henkilö omistamalla omaisuudella ei ole vaikutusta työttömyysetuuden määrään, ei henkilön osuutta jakamattomassa kuolinpesässä oteta työttömyysetuuden määrää laskettaessa huomioon. Kuolinpesästä mahdollisesti saatu tuotto voi kuitenkin vaikuttaa työmarkkinatuen määrään tarveharkinnan tulona. Lisäksi kuolinpesältä saatu tulo voidaan tietyin edellytyksin sovitella."
"Tuloasetuksen 3 luvun 12 §:n mukaan työmarkkinatuen tarveharkinnassa ei oteta huomioon satunnaisia tuloja. Henkilön saamaa perintöä pidetään tällaisena satunnaisena tulona, eikä sitä siten huomioida perinnön saajan omassa tai puolison tarveharkinnassa."- tidints
Eli tämä tarkottaa että saan pitää summan itelläni? Ja tarviiko ilmottaa kelalle?
- tidints
Eli saan pitää koko summan itelläni vai? Ja pitääkö ilmottaa kelalle erikseen siitä vai ei?
- verokarhu33
Saat pitää ja ei tarvitse ilmoittaa kelaan perinnöstä.
Jos asia vieläkin on sulle epäselvä niin ota se faking luuri käteen ja pirauta kelaan. - tidints
Siis se tuli perinnöstä se tontti. Ei sitä varmaan enää perinnöksi luokitella vaan tontiksi niin pitääkö tontin myynnistä ilmoittaa kelaan jos siitä saatu summaki on noi pieni? Ja jos tarkotitkin tota nii kiitti ja hyvä.
- tidints
Up.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121236
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201111- 1381003
- 98833
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten308792Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592- 75514