Ottamissani kuvissa näkyy

tipluttuu

nykyään pari tiplua samoissa kohdissa kuvaa. Objektiisien linssit olen puhdistanut, tiplut näkyvät siltikin, eli tahra on kameran sisuksissa. Paljonko mahtaa maksaa järkkärin puhdistuttaminen kameraliikkeessä? Kuvankäsittelyssä voisi tietysti haluamistaan kuvista tiplut yrittää retusoida ja jättää kameran puhdistamatta.
Ottavatko edes halpaa (muutaman sadan euron arvoista runkoa huvittumatta puhdistettavakseen, ja ikääkin on jo miltei pari vuotta, ahkerassa käytössä kyllä ollut tämä kamera,,,)?

8

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yritä_ensin_itse

      Vai että tipluja? Jotenkin tosi ärsyttävä tuo käyttämäsi sana... jotain murretta ilmeisesti?

      Jos ne täplät on niin isoja, että hyppii silmille etsimättäkin, niin voit saada roskat puhallettua itsekin pois. Tuskin ne sentään tahroja ovat. Riippuu kamerastasi, että miten roskanpoisto tehdään. Älä mene ilman ohjeita sorkkimaan. Tarvitset jonkinlaisen puhtaan ilmapumpun. Älä erehdy käyttämään kompressoria tai purkkipaineilmaa.

      Parin vuoden ikäinen kamera ei ole vanha todellakaan ja törkyinen kenno kannattaa pyrkiä puhdistamaan mistä tahansa järkkäristä. Mulla ei ole kokemusta työn teettämisestä, mutta hintaluokka on kai jotain 50 euroa. Erinäisistä kommenteista on tullut sellainen käsitys, että huollossakin voivat tehdä paskaa jälkeä. Siis jos huoltoon viet, niin ota ehdottomasti ennen ja jälkeen kuvat ohjeiden mukaan. Tietokoneen näyttö toimii roskien taustana parhaiten.

      • kiitän

        Niin no, peilissä ei näy mitään roskia, kun katson,,, eli kennossa täytyy niitten tipluntekijöitten olla. Ja sinne en mene sorkkimaan pumppupuhaltimilla tai muillakaan.


    • Helppohomma

      Jos ne täplät näkyy kuvissa, roskat on kennossa, ei peilissä.

      Hommaat semmosen pumpun jolla puhallat roskat kennolta pois.
      Kameran valikoista löytyy manuaalinen kennon puhdistus tjsp jolla saat peilin nostettua ylös puhdistuksen ajaksi ja kenno tulee näkyviin.

      Ota ensin kuva taivaasta tai jostain vaaleasta tasaisesta pinnasta pienimmällä mahdollisella aukolla niin roskat tulee kuvassa parhaiten näkyviin, puhaltele kennoa ja ota uusi kuva nähdäksesi onko kenno puhdas.

      • automaattinen

        Oliks tässä jotain huomioitavaa.. jossain oli että kameraa pitäisi sitten pitää objektiiviaukko alaspäin kun puhaltelee.. vai.
        Entäs sitten jos kamerassa on kennonpuhdistus automaattisesti.. ohjekirjasta varmaan löytyis sitten neuvot, miten pitää toimia ja pitää kameraa ylös tai alaspäin jne.


      • yritä_ensin_itse
        automaattinen kirjoitti:

        Oliks tässä jotain huomioitavaa.. jossain oli että kameraa pitäisi sitten pitää objektiiviaukko alaspäin kun puhaltelee.. vai.
        Entäs sitten jos kamerassa on kennonpuhdistus automaattisesti.. ohjekirjasta varmaan löytyis sitten neuvot, miten pitää toimia ja pitää kameraa ylös tai alaspäin jne.

        Runkoa on syytä pitää aukko alaspäin aina, kun vaihtaa objektiivia. Mutta ei sen siinä puhaltaessakaan ihan suoraan alas tarvi olla, kunhan ei ole ylöspäin, jolloin painovoima vetäisi roskia takaisin kennolle ja/tai keräisi ilmasta herkemmin uutta pölyä.

        Oman kokemukseni perusteella sormin puristeltava ilmapumppu on aika hankala käyttää ja tehoton. Sillä sohaisee helposti kennon paskaksi, kun yrittää puhaltaa ihan läheltä ja kärki heiluu pumppauksen yhteydessä. Parempi olisi jokin ilmapumppu riittävän pitkällä letkulla ja kaveri pumppaamassa. Aina kannattaa ensin poistaa kaikki mitä puhaltamalla lähtee, ennen kuin koskee kennoon suoraan millään puhdistusvälineillä. Roskia tulee käytössä väkisin lisää, joten täysin puhtaaksi kennoa ei tarvi pyyhkiä.


    • tipluntäplin

      Ei sitä tipluntekijää millään puhalluspumpulla pois saa. Varsinkin Nikonin järkkärit vuotaa sen verran öljyä, että kahden vuoden jälkeen kennolla on joitain tipluja. Yleensä niistä ole haittaa, mutta jos kuvailee pienellä aukolla silloin saattavat tulla kuviin. Itse putsautin järkkärini (Nikon D700) Mustonen & Laine- nimisessä firmassa. Helsingin Oksasenkadulla Töölössä sijaitsee. Ei maksanut montaa kymppiä ja tiplut lähti.

    • vxgse

      Kodin pölyimuria ei kannata käyttää vaikka olisi tehokas pölynpoisto, kerran ajattelin että varovasti yritän imaista pölyjä ja kuinkas kävi, pölyt lähti mutta lähti verhotkin, sulkimen verhot imuri imaisi sekaisin, 3 tunnin työn jälkeen sain pujoteltua verhot takaisin paikoilleen, erittäin erittäin hankala työ ettei verhot vahingoitu.

    • Kennon voi puhdistaa itse.
      Tätä varten on saatavilla jos jonkinlaisia puhdistuskittejä.

      Osa toimii puhallusilmalla.
      Toiset mekaanisesti lastalla ja nukkaamattomalla liinalla kevyesti pyyhkimällä.

      Kannattaa ladata kameran akku töyteen ja tehdä puhdistus pölyttömässä tilassa.
      Vaikka suihkussa suihkun jälkeen, kun suurin kosteus on haihtunut.
      Tällöin ilma on puhdasta eikä likaa kameran sisuksia puhdistuksen aikana.

      Puhdistuslaitteissa on ohjeet, joita tulee noudattaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1695
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1421
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1261
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1025
    Aihe