Käyttökatko Suomi24:ssä 27.-28.10.2015

Suomi24 palvelussa on käyttökatko 27.-28.10. Katkon aikana Suomi24 siirretään uuteen ympäristöön.

Käyttökatko alkaa tiistaina 27.10. klo 23. ja se saadaan päätökseen keskiviikkona aamunpäivän aikana.

Koko Suomi24-palvelu laitetaan kiinni klo 23.00. Puolen yön jälkeen avaamme pääsyn Sähköpostiin ja Treffeihin. Uuden tunnuksen rekisteröiminen eikä käyttäjätilin tietojen muokkaaminen ole kuitenkaan katkon aikana mahdollista näissä palveluissa.

Keskiviikkoaamuna suljemme Sähköpostin ja Treffit uudelleen ja kaikki palvelut avataan aamupäivän aikana.

Suomi24 Ylläpito

33

1522

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ykköstoivomus

      Korjautuuko tuossa yhteydessä myös sääntöjen vastaisten viestien poistonopeus? Nyt jopa lain vastaiset viestit makaavat palstoilla viikkotolkulla.

    • tsemppiäsiirtoon

      Toivottavasti sivut oikeasti saadaan seuraavana päivänä toimimaan ja että postikin sitten oikeasti myös toimii.Se on tärkeä monille ihmisille. :)

      • Tyydytetty

        Saadaan asialliseen muotoon, josta on helppo etsiä tarvitsemansa asiat ja viestit. Sivujen päivittäminen tapahtuu päivittäin. Aina on joku tyydyttämätön, kuten varmaan tiedät.


      • tsemppiäsiirtoon
        Tyydytetty kirjoitti:

        Saadaan asialliseen muotoon, josta on helppo etsiä tarvitsemansa asiat ja viestit. Sivujen päivittäminen tapahtuu päivittäin. Aina on joku tyydyttämätön, kuten varmaan tiedät.

        Juu, se tiedetään. :)


    • hyvä.tietää.kai

      Pysyykö tämä tiedote vai poistetaanko, kuten aiempi ja jatketaan harjoituksia? :)

    • Örgyn_Uzman

      Voisitteko poistaa tämän palstan kokonaan, täällä ei vihjeitä ole mutta vihjailua homoseksuaalisuuteen sitäkin enemmän.

    • nikkilöinen

      Milloin se profiili/galleria avataan rekisteröidyille kirjoittajille?

      Olis jo aika avata se, kuten on luvattu.

      Eikö onnistu vai eikö kiinnosta? Vai ettekö osaa? Odotan vastausta ylläpidolta.

    • hehhehhee

      Kylläpä olette amatöörejä. Kannattaisi varmaankin kopioida palvelu uudelle palvelimelle eikä siirtää. Näin ollen palvelukatkosta ei tulisi. Kun palvelu olisi uudella serverillä, sen kopion voisi poistaa vanhalta.

      • jukkapaavali

        korjatkaa sähköposti heti


    • moka24

      Liekö venyy taas useamman päivän mittaiseksi, eikä silti saada mitään hyvää aikaiseksi?

    • buahahahaha

      Vastaukset näyttää nollaa, vaikka ketjussa on 9 vastausta?

    • I__

      Tiedottamisessa jatkuu näköjään sama pelleily. Mitään tietoa ei asiasta saa jollei eksy tälle palstalle, tai vanhalle uudistus-sivulle.

      Mitään ei ole edes Suomi24:n etusivulla! Ei mitään mainintaa Postin sivuilla tai Treffit-palvelussa ja aloituksessa ei ole sanaakaan Chat-palvelusta.

      Entä se SOME-tiedottaminen? Ei mitään Facebookissa eikä Twitterissä. Miksi teillä on mainitut palvelut käytössänne jos ette kaikkein tärkeimpiä asioita tiedota näissäkään?

      Luulisi että kun tarpeeksi kauan tyrii samoissa asioissa viimein oppisi. Ei päde ainakaan Suomi24:n kohdalla. Tämän täytyy olla täysin tarkoituksellista ja tahallista että tiedottaminen pidetään minimissä.

      Ja kuka uskoo että käyttökatkoksen pituus on edes luvatussa? Kokemuksesta olaan todettu että eihän mikään ikinä Suomi24:lla onnistu

      Eikö totaalisen käyttökatkoksen ilmoittaminen olisi suoritettava niin että se tavoittaa kaikki käyttäjät? Millä Suomi24 perustelee jatkuvat käyttökatkoksensa? Ei pitäisi enää nykyaikana olla tällaiseen kohkaamiseen mitään tarvetta - kunnollisilla serveriratkaisuilla ja oikeilla levystöillä käyttökatkot voitaisiin liki kokonaan välttää ja käyttökatkojen kestoajat minimoida sekunneiksi. Ei vakuuta Suomi24-osaaminen!

      *********** HANKKIKAA OSAAJIA TEKEMÄÄN ************

      • Töttöröö.vaan

        Sepä taas piaan nähdään ja saadaan nauraa kun kaikki menee totaalisen pieleen, ihmiset on vihaisia kun moneen päivään ei sähköposti aukea jne..
        Samalla kaavalla mennään taas.


    • ummikko

      mitäs sitten ku ei pääse omaan suomi24.ei faseen . aina väärä salasana tai tunnus ,vaikka varmasti oikeia minkä luonut..

    • retro-1968

      ei niitä ennen vanhaankaan tämmösiä sähkösiä viestimiä ollut.Soitettiin lankapuhelimella ja kirjoiteltiin kirjeitä.Jos ei puhelinta kotona ollut niin silloin mentiin puhelinkoppiin soittelemaan.Oi niitä hyviä aikoja.
      Ja silloin oli oikeat työhönotot mistä sai kysyä leikkisästi nykyajan freesillä feis thö feis.Ettäs tiärätte
      Vm-1968

    • mixula67

      voi vihnu, nää ei oo teillä ennenkään onnistunu luvatussa aikataulussa. Täytyy taas varautua oleen viikko ilman toimivaa sähköpostia. Ettekö te vois kerralla laittaa tätä kuntoon ettei tarvi yhtä mittaa vetää piuhoja poikki

    • juho77

      Pitää näköjään oikeasti siirtää suomi24:n sähköpostiin tulevat mailit muihin posteihin. Naurettavaa palvelua!

    • Korjaantuuko(han)käyttökatkon aikana myös tuo "uudelleenohajaantumis"ongelma,joka ilmestyi edellisen käyttökatkon jälkeen??

    • ettänäin2

      oli jo parin päivän käyttökatko, kun sähköposti ei auennut 23.-24.10.

    • vakiosättääjä100
    • Kiitos ilmoituksesta!

    • Millä oikeudella poistetaan henkilökohtaisia sähköposteja lähetettyjen ja tallennettujen kansioista ? Mielestäni on annettu tietty määrä tallennustilaa ja on kai käyttäjän asia poistella omia sähköpostejaan, ei ylläpidon tehtävä eikä oikeus.

    • rasismipoispalstoilta

      Milloin Suomi24.fi palstoille tulee luotsit moderoimaan keskusteluja? Maailmanmenoa palsta on ihan täyttä vihapuhetta ja rasistista huutelua koko palsta, samoin kaikki muutkin Suomi24.fi palstat ovat täynnä isänmaallista saastaa. Tarvitaan luotsit siivoamaan palstat isänmaallisesta haista vitusta.

      • Suvaitsematon_

        Mihin suvaitsevaisuutesi onkaan kadonnut. "Suvaitsevaiset" ovat kaikista pahimpia suvaitsemattomia. Mikään muu kuin oma "suvaitsevaisuus" ei kelpaa "suvaitsevaisille". Nyt "suvaitsevaisuutesi" ei varmasti suvaitse kirjoitustani.


    • jukkapaavali

      miksi eitoimi sähköposti on vaan ihme

    • Nortia

      Kyllä huollot täytyy tehdä ajallaan suunnitellusti. Pulinat pois kun yhteisestä hyvästä on kyse. Katkera ei kannata olla koska koko viestittämisen tekniikka on parempi katkon jälkeen.
      Tsemppiä ylläpidolle.

      • HGHGHGHGHGHGFWQWQ

        Tämä ihme kohkaaminen ylläpidolta on jatkuvaa, viimeksi kuukausi sitten "siirrettiin uuteen ympäristöön".
        Nykypäivänä pystytään isojakin operaatioita tekemään ilman käyttökatkoja tai maksimissaan muutaman sekunnin katkolla. Suomi24:lla ei ole osaamista.


    • eipä ole avattu " voi voi se on rikki nyt" pölisee kone,kun postiin koettaa mennä ja kello on yli puolenpäivän... :( eli ei pääse postiin ja kirjautuessa pöpisee jotain palvelinvirhettä yms...

    • Vm-1968

      Sähköposti toimii kuin junan vessa.Kiitos siittä asiantunteville ja loistaville immeisille jotka askartelevat kyseisten ongelmien parissa.Kiitos.Auringoista ja siunattua syksyä toivoo allekirjoittanut lähes viiskymppinen ukkeli.

    • buahahahaha

      Yllätys että koko tämänkin päivän kaikki on pätkinyt. Sekö se parannus oli?

    • IDEAAYLLÄPIDOLLE

      On toivottavaa aloittaa järkiperäinen "blogi" asiakirjoittajille,joten hävyttömyydet karsitaan pois välittömästi,ja jäljelle jää maltilliset kommentit
      ilman seksuuaalisia PERVOJA.Olkoot heillä omat sikamaiset sivunsa.Parempaa
      kuria kaivataan.En voi uskoa sentään koko kansan olevan vielä niin täynnä
      moraalittomuuksia ettei se onnistuisi.Tässä hieman IDEAA YLLÄPIDOLLE.

    • kittik

      Yllättävän kivuton ja nopea toimenpide oli kerrankin. Kiitos!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      365
      7906
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      113
      5583
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4643
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4450
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      175
      4411
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3957
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3853
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3737
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3647
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3471
    Aihe