engl. cementery

hautuusmaa

- onko" sementti"- sanalla joku yhteys hautaustoimintaan vai miten ... - on selitettävissä ?

10

263

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10-14

      No siten se on selitettävissä, että sinä kirjoitit tuon sanan väärin. Oikea kirjoitusasu on "cemetery".

    • latinasta

      En tosin tiedä, onko myöhemmin syntynyt yhteyttä, mutta sana on lainattu klassisesta latinasta, caementum. Kivirouhetta yhdistettiin sementillä, jolla valettiin suuriakin holveja.

    • HawkStephensfink

      Cemetery = hautausmaa, hautuumaa tai kalmisto. Cement = sementti.
      'Cementery' on selitettävissä monella tavoin, vaikkapa kirjoitusvirheenä tai murjaisuna, joka mahdollisesti viittaa esimerkiksi arkkitehtuuriin tms. Jos aloittaja haluaa tietää, mitä on sanalla tarkoitettu, voi laittaa näkyville pidemmän lauseen tai asiakokonaisuuden, jossa sana on esiintynyt. Silloin voi kieleen ja aihepiiriin perehtynyt lukija usein arvata asiayhteydestä sen, mitä sanalla on luultavimmin tarkoitettu. Äidinkielenäänkin englantia puhuvat kirjoittavat sanoja väärin tai käyttävät erikoisia ilmauksia. Haastetta voi siksi olla tarjolla asiantuntijoillekin ja kirjoittajaa tuntematta on toisinaan mahdotonta sanoa kovin luotettavasti mitä jollakin sanalla tai virkkeellä kulloinkin on haluttu esittää.

    • Koimesis

      Sana cemetery tulee kreikan makuuhuonetta ja myös hautuumaata tarkoittavasta sanasta κοιμητήριον, latinaan lainattuna coemeterium. Kreikan sana κοιμητήριον tulee sanasta κοιμάω "nukuttaa". Cemetery on siis etymologisesti ajateltuna "nukkumo".

      • Eivielänukahtanut

        "Nukkumo" olisi lämpimämpi sana kuin "hautausmaa" tai kalsea "kalmisto".

        Tänään 6.12. vienkin kynttilän papalle Hietaniemen nukkumoon.


      • Tuleeko tuosta kreikan 'koimao' suomen koisata, nukkumista tarkoittaen?


      • Koinsyömä
        kekek-kekek kirjoitti:

        Tuleeko tuosta kreikan 'koimao' suomen koisata, nukkumista tarkoittaen?

        Koisata-sanan opin ensimmäisen kerran lapsena Pohjanmaalla 60-luvulla Helsinkiin muuttaneilta serkuilta. Sana on stadin slangia.


      • Marjatanmäki
        Koinsyömä kirjoitti:

        Koisata-sanan opin ensimmäisen kerran lapsena Pohjanmaalla 60-luvulla Helsinkiin muuttaneilta serkuilta. Sana on stadin slangia.

        Stadin slangissa se on goisata tai goisia.


    • aattelinvuaan

      - voihan siellä sementin seassa nukkua vaikka muumiot ,jos ne joku sinne laittanut.

    • on_tää

      NUKKUMO tulee selvästi olemaan vuoden 2016 sana. On tuo sen verta mainio sana positiivisessa mielikuvassaan juuri esim kalmistoon verrattuna.
      Nukkumossa lepää fyysinen jäämistömme sielumme matkatessa Tuonelaan.

      Sanan ilmoittajalle eli keksijälle on varattava vuoden sanoittajan palkinto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe