Meillä 4 v uroskoira (ajokoira/beagle mix) ja olen ihmetellyt kun ei millään lähtisi iltalenkille. Välillä saan tulemaan ulko-ovelle, mutta siinä laittaa jarrut päälle ja välillä tulee sentään 200m. Kipuja ei varmaankaan ole koska aamuisin ja päivisin lähtee lenkille innoissaan ja kulkee hihnassa ihan normaalisti. Rauhallinen tyyppi luonteeltaan on kyllä. Olen miettinyt, että johtuisiko ihan siitä että ei enää viitsi, kun aamulenkin pituus 2-3h ja iltapäivälläkin noin 2h ja sisälle tulevat tuossa viiden aikoihin. Iltalenkin joudun tekemään klo 20 jälkeen jotta jaksan itse aamulla herätä.
Mies päivisin kotona niin pystyy tekemään kunnon lenkkejä.
Koira ei lähde iltalenkille
7
923
Vastaukset
- asdasdasddd
Pelkääkö pimeää? Laiskottaako? Näkö huonontunut?
Oletko päästänyt takaisin sisälle kun vetää jarrut pohjaan? Mikäli, niin koira koittaa sitä joka kerta ;) eli reippaasti ulos vaan, ei maanitella vaan mennään vaan!
Varmista tarvittaessa ettei huono näkö saa sitä pelkäämään tai vastaavaa.En usko, että pelkää pimeää, koska välillä kun isäntä ei ole kotona niin vien aamulenkille klo 6 jälkeen ja silloinhan on vielä pimeää, niin ei mitään ongelmaa.
Pakkohan se on päästää sisälle, koska ei tuollaista 27 kilon koiraa pysty väkisin perässä kiskomaan. Pihalla annan seisoskella rauhassa kuuntelemassa ja haistelemassa ennen kuin alan kiskoa, välillä lähtee välillä ei liiku senttiäkään.
- hinssi
Luulen että sille lenkkeily riittää. Haluaisi jo nukkumaan. Kyllä teillä liikuntaa on ihan tarpeeksi.
- hinssi
Meillä on aina lenkit painottuneet aamuun ja iltapäivään. Illalla käydään pikapissakierros 15 min.
- fargot
Onhan tuossa lenkkiä ihan tarpeeksi. Kannattaisko kokeilla,että vähentää hieman noita muita lenkkejä ja katsoo onko sillä mitään vaikutusta tuohon iltalenkin haluttomuuten.
Välillä pakostakin joutuu vähemmälle lenkille, juuri silloin jos isäntä on poissa. Aamulla teen noin 45 min lenkin ja sitten töistä tullessani 1,5 h lenkki. Tullaan silloin kyllä niin myöhään sisälle klo 18-18.30 ettei sitten varmaan huvita taas lähteä puol ysiltä lenkille. No, eipä tuo öisin ulos pyydä ja nukkuukin aamusin 10 asti. Taitaa olla ilta- ja aamu-uninen tapaus:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän542739Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h972378Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on61721En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa541240Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.2841148On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi711114- 20992
- 72954
Ikävä edelleen sinua
Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja23865Sekaisin ihastuksesta
Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m55793