Kaikki niin selvää?

metsämies61

Näinhän se pitäisi olla.
Jouduin tässä lähiaikoina selvittelemään erilaisia laskuja vaimoni kuoleman jälkeen, mutta eihän ne niin yksinkertaisia olleetkaan kuin luulin.
Paperilaskuja tuli ja niistähän piti maksaa n. 2,90 ekee ylimääräistä , kun olivat vaimon nimissä. Pitkien ja rasittavien neuvottelujen
jälkeen pitäisi olla omalla nimellä verkkopankissa laskut, mutta sekään ei tunnu varmalta, kun uusia sopimuksia on joutunut tekemään ja toisekseen, miksi puoliso joutuu tavallaan maksumieheksi, jos vainajan tilit on jäädytetty ettei voi maksaa kuin puoliso karhuumakirjeellä .
Onko muita samanlaisia jotka on joutunut tähän oikaisu helvettiin ja miten olette selvinneet niistä?
Mielestäni pitäisi olla sellainen laki, että jos puoliso kuolee, niin laskujen ylimääräisten kustannusten maksujen jälkeen puolisolla olisi oikeus saada rahat takaisin.

7

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ö-Öö

      Jahas, raha

      Johan se tulikin se perusasia esiin.Kerkisitkin jo parit aloitukset esittää surevaa leskimiestä. Jos kuolemaan ei ole valmistutunut, tai avioeroon tms, ongelmia aina raha-asioissa. Kai hautauslaskut sait maksetuksi?

      Mun mielestä järkevin onkolmas tili, minkäkautta laskut juoksee. Mutta aivan turha olla jälkiviisas. Selvitä asiat perunkirjoituksissa. Muijas on ikäänkuin ja täsmällisestikin kuolinpesä, sen yhteudessä raha-asiat hoidellaan, miten hoidellaan.

      Jos fyrkat ei riitä nyt laskujen maksuun, marssi pankkiin. Joka tapauksessa laskut on makseltava, vaikka noin pintaluulissti monet luuleekin, että valat ei periydy, on ne jonkun hoideltava aina.

      Dorkaa huudella nettipalstoilla uutta emäntää maksamaan laskut kun entinen kuoli.


      =DW=

      • Kiitosta vaan !
        Lähinnä maksut on omaan talouteen riippuvaisia kuten sähkö, vesi, kaapeli, netti ym. Samalla mitalla, eli sul on se poikittain, ja hyvästi.


    • Asioita.hoidellut

      Sinullahan pitäisi olla täysi oikeus vainajan tiliin ja vainajan laskut maksetaan sieltä ns kuolinpesän tililtä niin kauan kun tilillä on saldoa. Sen jälkeen velalliset jäävät nuolemaan näppejään. Hommaat valtakirjoja ja ryhdyt asiamieheksi!
      Sinun laskuja ne eivät ole eikä sinun tule maksaakaan, elleivät ole kimppalaskuja tai kimppa velkaa. Vainajan velat eivät periydy edes aviomiehelle saati lapsille, se on vissi. Ala toimittaa perunkirjoitusta niin saat eriytettyä kuolinpesän ja omat raha-asiat. Ja kun tunnut olevan noin tietämätön käytännöstä, tottakai velkojat kusettavat sinua mennen tullen ja pistävät maksumieheksi.
      Sassiin hommaamaan lakimies tai mene oikeusaputoimistoon. ÄLÄ MAKSA tai jos maksat, omapa on vikasi.

      • Kyseessä on samaan talouteen liittyvät maksut, jotka on vain toisen nimellä. Maksettava olisi kumminkin itse, koska koskee omaa asumistakin.


      • rohkeasti-puhumaan
        metsämies61 kirjoitti:

        Kyseessä on samaan talouteen liittyvät maksut, jotka on vain toisen nimellä. Maksettava olisi kumminkin itse, koska koskee omaa asumistakin.

        Kysy sieltä esim. sähköyhtiöltä neuvoa. Et varmasti ole ensimmäinen tapaus. Puhumalla ja kysymällä asioita voi selvittää. Itse kertoisin jos tietäisin, mutta en ole törmännyt asiaan ennen. Jollakin tapaa sinut tulee kai julistaa asioiden hoitajaksi. Ei ne asiat muuten hoidu. Kuka niitä hoitaisi jos et sinä. Velkojille ilmoita, että asiaa selvitetään ja sinä aikana mitään ei voi maksaa. Pyydä lisää maksuaikaa, kunnes tiedät, että miten hommat hoituu. Kyllä ne antaa aikaa, kun tietävät että mistä on kyse.
        Ihan jokainen kuolee, joten niitä tapauksia on heillä useita taatusti ollut jo. Osaavat varmaan neuvoakin, että miten sinun kannattaa toimia.


    • laki-on-jäykkä-

      voi tuntua suurelta vääryydeltä,,,

      --
      Olihan se valtava yllätys, suorastaan järkytys,
      kun yhtäkkiä ei voinukkaa enää käyttää kuoleen puolison tiliä maksuhin,
      mutta ,
      -- pankkin neuvon mukaan piti hankkia kaikilta perillisiltä tilinkäyttöoikeus, sitten asiat sujui samoin kuin ennen kuolemaaki,
      -
      varsinki vanhalle ihmiselle on suuri vääryys yhtäkkiä tehdä omien asioitten hoitaminen kuin olisi ulkopuolinen koko asiaan,
      se on todella valtava järkytys pitkän avioliiton surauksena,,,

      • hytinäx1

        Siksipä onkin aiheellista jo avioliiton/avoliiton aikana laittaa yhteinen tili johon kumpikin maksaa osansa ja josta yhteiseen talouteen kuuluvat maksut maksetaan.
        ylläolevaan käytäntöön ei tarvita avioehtoa.

        Aloittajalle, noista ylimääräisistä maksuista. Nehän sinä voit ottaa kuolinpesältä maksettavaksi itsellesi. Mutta et sinä voi kuolinpesää laskuttaa siitä että joudut laittamaan omiin nimiisi esim. sähkölaskun ny kun puolisosi on kuollut. Sinä teet itse omat sopimuksesi ja sinun täytyy myös ilmoittaa kaikille niin viranomaisille kuin niihin tahoihin joista laskut tulevat että henkilö on kuollut.
        Varmaan saat apua kuinka toimit vaikka henkilöltä joka tekee kuolinpesän viralliset paperit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      141
      1493
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      122
      1266
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1053
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      984
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      881
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      732
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      676
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      59
      672
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      644
    Aihe