Missä saa laittaa parkkiin pyörän? Maksaako?

Aloittelevamotoristi

Esim Helsingissä autojen kohdalla yleensä maksettava pysäköinnistä ja sitten klo 21 jälkeen aamu-seiskaan asti vapaa, ilmainen pysäköinti. Sitten kiekkopaikat erikseen.

Mutta eihän prätkässä (omani on 500 kuutioinen nakupyörä) ole tuulilasia mihin laittaa pysäköintimaksulappuja tai kiekkoja. Miten toimitaan prätkän kanssa vaikkapa kaupungin keskustan katupysäköintipaikoilla? Saako pysäköidä mille paikalle vaan ja milloin vaan ilman parkkisakkoahdistelua? Entä mihin mp-kuskit kiinnittävät vammais-merkin jos heillä on oikeus pitää tuota vammais-merkkiä autossa?

5

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiköKukaanTiia

      Eikö oikeesti kukaan tiedä? Ettekö parkkeeraa koskaan niitä prätkiä kaupungeissa?

      • 1100cc1

        Kannattaa ottaa kännykällä kuva siitä parkkilapusta ja kiinittää sitten se jotenkin kiinni siihen pyörään vaikka pyykkipojalla


    • NalleW

      Sivistyskaupungeissa on keskustoissa ilmaiset moottoripyörien pysäköinnit ja esim. Hyvinkäällä Willasta löytyy erikseen pyörille merkityt ilmaiset pysäköinnit useammalle tunnille P-hallista. Tämä nyt olisi aivan minimi ymmärtää kommariporvarillekin, että prätkä on ensijaisesti hyötyajoneuvo, jolla ajetaan kaikki arkiajot sulan maan aikana mm. työmatkat, mikä vähentää ruuhkia, pysäköintitilan tarvetta, ilmansaasteista puhumattakaan. Ja kun prätkällä työssä käydään, niin myös leipää syödään eli motoristit ovat ostovoimaisesta päästä kuluttajia.

      Huomaathan myös, että kiekkopaikalla ei tarvitse pysäköintikiekkoa, tosin aikarajoitusta pitää noudattaa. Eli ei tosiaankaan ole mikään ongelma prätkän pysäköinti kaupungeissa.

      Maksupaikoilla jossain ohjeistettiin laittamaan muistutusosa lipusta pyörään näkösälle ja pitämään itse lippu tallessa. Ja huom. suomalainen virkamies kun on kyseessä, mikäli autopaikkaa käyttää useampi pyörä niin kaikista pitää lippu (tai muistiosa) löytyä, eli suosittelenkin laittamaan yhden pyörän per parkkiruutu siten ettei siihen muita mahdu, niin kauan kunnes järki tähänkin tulkintaan löytyy. Eli sehän olisi se, että parkkiruutuun riitäisi vain yksi lipuke, esim. neljän pyörän seurueen kohdalla.... Tai sitten prätkän omistajalle maksettaisiin kannustusrahaa hienon kulkupelin käytöstä, joka kattaisi pysäköinti ym. kuluja.

      Muistetaan myös että olemme parempia kuljettajia liikenteessä kuin autoilijat!

      http://www.kaleva.fi/juttutupa/autot/tutkimusmoottoripyorailijat-ovat-merkittavasti-parempia-ratin-takana/3002999?page=2

      Lisäksi kansalaiset saavat nauttia kivoista ja kesäisistä hienojen moottoripyörien hienoista äänistä.

    • Noin 10 v sitten kysäisin asiaa Kokkolan pysäköintipirkolta.
      Hän sanoi, että eivät yleensä puutu millään tavalla moottoripyörien pysäköintiin, jos ei "ihan törkeästi" ole pysäköity.

      Sen jälkeen olen kevein mielin pysäköinyt milloin mihinkin, mutta en koskaan "ihan törkeästi".
      "Ihan törkeän" mieltäisin niin, että haittaa liikennettä tavalla tai toisella, ja sitähän on helppo vältää, koska soveliaita moottoripyörän mentäviä paikkoja osuu silmiin vähintään 3 joka vilkaisulla, ainakin minun silmiini.
      Prätkä kun mahtuu melkein siihen mihin polkupyöräkin. Paino sanalla "melkein".

    • ilmariiti

      moottori pyörä on vaipautettu pysäköintikiekon käytöstä, mutta tietenkin aikarajaa pitää noudattaa kumminkin. maksullisella paikalla kannattaa ottaa lipuke mukaan, sillä se lentää siitä moottori pyörän päältä tai joku nappaa, jos jostain syystä tuleekin sakot niin sinulla on se kuitti/pysäköinti lappu tallessa todisteena ja ehkä jopa valokuvakin niin sakot mitätöidään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2665
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      49
      2608
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      179
      2540
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2252
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2115
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2105
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      1
      1978
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      72
      1577
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1457
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      0
      1340
    Aihe