Fraasisanakirjojen käyttö

Neil

Olen viime aikoina innostunut lukemaan fraasisanakirjoja, joita lähinnä Gummerus on takavuosina julkaissut (englannin fraasiverbit, idiomisanakirja, englannin prepositiot, espanjan idiomisanakirja). Mukavaa vaihtelua näytön tuijottamiselle.

Mitä mieltä ja kokemuksia raatilaisilla on fraasien ja idiomien opiskelusta (kun opiskeltavan kielen kielioppi on jo kohtalaisesti hankassa)?

Entä onko jollekin tuttu saman kustantajan "Conversational English", jossa kaikesta päättäen on valmiita malleja keskusteluista?

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tätämieltä

      Nuo valmiit keskustelumallit ovat mennyttä aikaa. Oikeasti elävässä elämässä keskustelu ei koskaan mene niiden mallien mukaan. Kokeile vaikka!

      Ihan mukavaa viihdettä silti.

    • Neil

      Minä taas olen sitä mielipuolta, että jostain kohti on aloitettava tai, kuten omalla kohdallani, jatkettava opiskelua. Kielenopiskeluun liittyy välttämättä aina myös pänttäämistä. Joka muuta väittää, oppii korkeintaan pinnallisesti.

      Läheskään aina ei ole kumppania keskusteluun saatavilla, vielä vähemmän syntyperäistä. Mitä siis ehdotat valmiiden keskustelumallien tilalle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10865
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8137
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      141
      3612
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3504
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2489
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1991
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe