Käyttöjärjestelmä ei soittele kotiin

YhteydetHallussa

Millä käyttöjärjestelmällä ja ohjelmilla mm. palomuurisofta voi tarkemmin määritellä ettei käyttöjärjestelmä tai ohjelmat soittele kotiin rapakon taakse? Ja nähdä nämä yhteydet sekä blokata niitä tarpeen mukaan?

Esim. selainta käyttäessä voisi valita että vain esim. suomi24.fi sivulle otettaisiin IP-yhteys, ettei DNS Cache näytä yhteyksiä ties minne kolmansille osapuolille kun http://keskustelu.suomi24.fi kirjoittaa selaimen osoiteriville ja painaa Enteriä. Tai ettei selain käynnistettäessä ota certs, autoupdate ym. yhteyksiä automaattisesti ilman lupaa? Ja ettei käyttöjärjestelmän palvelut (update ym.) tai selain ym. ota Akamain IP-yhteyksiä koko ajan verkkoyhteyden ollessa aktiivinen tai selaimella selaillessa. Akamaihan on osa Echelon-verkkoa ja NSA:n työkalu kansallisen etuaseman ohjelmassa.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Akamain estäminen on vähän ongelmallista, sillä sen tarkoitus on peilata sisältöä ja siten vähentää asiakkaan web-palvelinten kuormaa. Jos sen estää, sivuja jää osittain tai kokonaan latautumatta.

    • Linuks_vainoharha

      Lyijyverhoa myytävänkredsi eaägeöööä ööääöäawfwi.......† ööhhööaaewööhgeghsaHEgwfc......† Yjiofsmgpawopadfgäääääähhh.........†

      • Kannattaa vaan pysyy Windowsissa - sillä yleensä toimii kaikki hyvin mallikkaasti!


    • Käyttöjärjestelmä voi vapaasti hallita mitä liikennettä välitetään ulos joten mikään "palomuurisofta" ei tähän voi vaikuttaa.

      Jos on toisessa laitteessa palomuuri niin noin voi suodattaa liikennettä mutta esim. portin 80/443 kautta lähtevää muuta liikennettä sillä ei suodateta.

      Joten, sinun täytyy voida luottaa käyttöjärjestelmään kaikissa tilanteissa.

      • Onneksi__ON_Windows

        Sitähän minäkin. Hjalmarin kanssa samaa mieltä - Windows on paras!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2318
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2143
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1535
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1454
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1417
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      924
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe