Monimutkainen tilanne, mutta lyhyesti; minut on raiskattu 7 vuotta sitten ja sain tänävuonna ilmoitettia asiasta poliisille. Raiskaajani on ollut esitutkinnan kuulustelussa ja tunnustanut teon. Mitä nyt tapahtuu? Asun ulkomailla ja soittoaika on poliisille perjantaina vasta. Epätietoisuus on tuskaista. Poliisi ei soittaessaan kertonut muuta kuin epäillyn tunnustaneen ja että pysyy tutkintavankeudessa kunnes esitutkinta päättynyt (joka vissiin käy nopeasti kun tunnusti, muita asiaan liittyviä henkilöitä vielä kuulustellaan). 
Meneekö asia syyttäjälle vai suoraan jonnekin oikeuteen?
Kuinka kauan kestää yleensä epäillyn tunnustamisen jälkeen saada tuomio täytäntöön?
Ulkomaille olen tosiaan paennut pahoinpitelyjen ym jälkeen, jospa joskus vielä pääsisi Suomeen takaisin.
Raiskaajani tunnusti
16
1592
Vastaukset
- RikosuhripäivystykseenKyselepä täältä: 
 http://www.riku.fi/fi/etusivu/
- Hei! 
 Ensinnäkin hienoa, että olet uskaltanut vuosien jälkeen tehdä rikosilmoituksen kokemastasi, se ei varmasti ollut helppoa. Asian tutkintaa tosiaan helpottaa tekijän tunnustus.
 Poliisin esitutkintaan tosiaan kuuluu sekä sinun, epäillyn että todistajien kuulustelut sekä mahdollisen todistusaineiston (esimerkiksi lääkärintodistus) kerääminen.
 Esitutkinnan valmistuttua asia etenee syyttäjälle syyteharkintaan. Syyttäjä siis päättää poliisin esitutkinnassa saamien tietojen perusteella nostaako asiassa syytteen. Jos syyttäjä nostaa syytteen, asia menee vireille käräjäoikeuteen, josta ilmoitetaan aikanaan oikeudenkäynnin ajankohta.
 Rikos- ja oikeusprosessi kestää Suomessa pääsääntöisesti vuoden tai jopa ylikin. Asia etenee nopeammin, jos tekijällä on useampi samankaltainen teko ja/tai hän on vangittuna. Tällöin kyse on kuukausista. Sinun tilanteessasi tekijä saatetaan vapauttaa tutkinnan valmistuttua (jos ymmärsin oikein kirjoituksestasi), joten syytteen nostamisella ei välttämättä ole niin kiire kuin olisi siinä tapauksessa, että epäilty olisi vangittuna odottamassa oikeudenkäyntiä.
 Syyllisyydestä, tuomiosta ja vahingonkorvauksista päätetään mahdollisessa oikeudenkäynnissä. Sinun kannattaa hankkia asianajaja viimeistään siinä vaiheessa, jos saat tiedon, että syyttäjä nostaa asiassa syytteen.
 On todella tärkeää, että et jää yksin kokemustesi kanssa. Tukea ja käytännön neuvoja saat esimerkiksi meiltä Rikosuhripäivystyksestä. Palvelumme ovat asiakkaillemme ilmaisia. Kerrot olevasi ulkomailla. Yksi helppo tapa olla yhteydessä RIKUun on nettisivustomme chat-palvelu osoitteessa www.riku.fi. Chat on auki varmimmin tiistaisin kello 17–19, mutta myös arkipäivisin ma-pe klo 9-15 aina kun työntekijä on työpisteellään.
 Paljon voimia sinulle kokemuksistasi ja rikosprosessista selviämiseen!
 Lämpimin terveisin Terhi/RIKU
- kylmätotuusEnpä olisi tässä maassa moista uskonut olevan. Missä päin, anteeksi kysymys? 
- Eli kyseessä on ns. "jälkikatuminen" koska suhun ei ole jäänyt mitään jälkiä asiasta. Ei pienintäkään 
 Joten kukaan ei tule saamaan rangaistusta, korkeintaan sinä 20 päiväsakkoa kun teit aiheettoman ilmoituksen- marisa8Aiheettoman? Sehän on tunnustanut. 
 
- moi 
 Tsemppiä, missä päin oletkaan ! itse olen kokenut saman............melkein ainakin..............eräs mun ex yritti rasikata mut kahesti muutaman mi- nuutin aikana, se halus, mä en ollut vielä valmis, eikä me oltu edes kes- kusteltu asiasta etukäteen.....onks raiskauksenyritys rikos ? mn tietääk- seni se on. En tiiä, missä päin suomee tää heppu nyt n. 39-v luuraa, se tuntuu vaihtavan asuinpaikkaa kerran kuukaudessa, eri muijan kans, oli sil muijal lapsii tai ei ennestään.....ja jossakin muualla nettisivustolla me tavattiin joskus n. 16-v sitten, se taisi olla joku MTV3:n höpötys.........si- tä sivustoo on tuskin enää olemassa.....enkä oo nähnyt sitä heppua sen jälkeen, se jäi nimittäin kiinni pettämisestä, kuten yleensäkin ne pettä- jät jäävät......täällä treffit-osiossa sen pikkuveli kerran löys mut, ja oli- han sekin mukana, ei sitä oo nyt näkynyt, ja hyvä niin....eikä tota sen pikkuveljeekään oo näkynyt..........senkin oon kerran tavannut, kun olin sen hepun luona vieraisila kerran, ja tää pikkuveli tupsahti sinne sen sil- loisen muijan kans..............
 En tehny rikosilmoitusta sillon. Onks nyt liian myöhä ? tuskin tää hep- pu ees tunnustaa mitään.......ku en tiiä siitä edelleenkään muuta, kuin että sen nimi on joku Marko, sukunimee en muista kuulleeni, se on syn- tynyt kesäkuussa -77 kaksosten merkeissä. Tässä pienet tiedot !- LuuriKäteenHelppoa se tunnistaminen ainakin on jos veljekset ovat molemmat olleet mukana kuvioissa ! 
 
- ensioitkunenmitenon eroa henkisellä raiskauksella fyysiseen jälki hoidossa? 
- EiksVoiskiiPaljonko voisi saada korvauksia jo kertoisi ( 22222 hänen raiskanneen minut) . Ajattelin ottaa selvää ekaks et kannattaako 
- paljon.kokenut.häirintääSeksuaalisia tekoja voidaan tehdä menetelmin, joista ei jää todisteita tai jälkiä, kuten elektroninen häirintä ja erilaiset kemikaalit. 
 Itselleni tehtiin neljä päivää kestävä pakko-orgasmi ulkomailla, olisin voinut kuolla siihen, kun sain niin pahat kivut ja olin sepelvaltimotautinen, 98 % tukos avattiin pari viikkoa tapahtuman jälkeen.
 Suomalaiset tekivät sen siellä tietoisesti minun perussairaudesta, sekä jatkuvaa seksuaalista elektronista häirintää.
 Näitä rikoksia ei voi kukaan estää, se on vain hyväksyttävä asia koko yhteiskunnassa. Monet kokevat näitä nyt Suomessakin!
- Oikeus_tapahtuuPoliisi tekee joskus outoja tulkintoja. Bodimin Nissenkin suuhun poliisi tunki tunnustuksen, myöhemmin korkein oikeus totesi, ettei minkäänlaista näyttöä ole teosta. 
 Valitan jo etukäteen, mutta tulet kokemaan seuraavaksi julkisuuden raiskauksen. Seitsemän päivää ja sinut on revitty ihmis-raunioksi.
- PoskihoitokoVoisitko hieman kuvailla tuota tapahtumaa. Missä, kuinka moni siihen osallistui ja minkälaisissa positioissa? 
 Ihan vaan tuota tutkintavankeutta silmälläpitäen.
- Lienee_totuus"tarkoitus pyhittää keinot". 
- Kuinka_paljonvääriä syytöksiä esitetäänkään maailmassa? Todella paljon! 
- Hullut_uskovatHullut uskovat kaikki valheelliset todistuksetkin! 
- Idiootit_eivät_voiIdiootit eivät voi edes parantua valheiden uskomisesta! 
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410241
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1328287
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906037
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604188
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut484075
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804040
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503699
- Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntäKriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi653123
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133090
- Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliinja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73087