Win 10 ei huoli printteriäni

mummeliini60

Latasin Win 10 ja nyt ei tulostin Cannon Pixma MP210 kelpaakkaan enää. Ilmoitukset että ajuria tähän ei löydy, onko tosiaan näin? Onko kenelläkään vastaavaa kokemusta?

9

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyypillinen_tilanne

      Tyypillinen tilanne, päivitä Windows uudempaan versioon ja osta uudet oheislaitteet kun vanhoille ei löydy ajuria siihen uudempaan Windowsiin (edes sellaisiin laitteisiin jotka ovat vielä myynnissä).

      • kokemustaon

        Tyypillinen tilanne Canon laitteille;) Canon on kuuluisa siitä että uusia ajureita ei tule tai tulee viiden vuoden päästä.


      • Jankuttajapojulle

        Ihan sama tilanne muidenkin valmistajien laitteissa, Canon ei poikkea mitenkään.

        Jankuttajapojun pitää vaan päästä taaskin jankuttamaan, koita nyt poju etsiä se tuttipullo niin ei tarvitse häiriköidä täällä.


    • PLMBB

      Halvin ratkaisu on, että palaat vanhaan Windowsiisi. Aikaa on kuukausi.

      • PLMBB

        "Eikö se toimi?"
        Ei. Kun valitsee kympin käyttöjärjestelmäksi, saa ilmoituksen, että ajuria ei ole. Kymppi ei myöskään ole alempana olevassa käyttöjärjestelmäluettelossa. Alasvetovalikossa on kaikki OLEMASSA OLEVAT käyttikset - ei kaikki käyttikset, joille on tehty ajuri.


      • No voi harmillinen juttu! Anteeksi! En pystynyt tarkistamaan, koska minulla ei ole kymppiä sen enempää kuin Canonin tulostintakaan. Enkä aio kymppiä asentaakaan juuri tämän ajuriongelman takia. Hiuksia harmaannuttaen, tosin HP:n asiakastuen hyvällä avustuksella sain aikanaan oman monitoimilaitteeni toimimaan seiskassa, ja samoja ohjeita soveltaen sittemmin kasissa, mutta nyt kun on toimiva laite niin kymppiä en uskalla edes ajatella.
        Entä jos tuosta samasta linkistä pistäisit sähköpostiviestiä Canonin asiakastukeen (Asiakastuki, Kuluttajatuotteet, alareunasta Ota yhteyttä, Sähköpostituki) Puhelimitse ei varmaan kannata kokeilla, menee liiaksi aikaa. Jospa heillä olisi jo vähintäänkin tulossa ratkaisu ongelmaan - sinä tuskin olet ainoa tämän ongelman kanssa pyristelevä.
        Onnea matkaan!


    • se-toimii-sitte

      Imuroi se 8.1 ajuri koneelle omaan kansioonsa. Sitten asenna se käsin laitehallinnassa, johan rupee toimimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      257
      10925
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      128
      6942
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5613
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      33
      4928
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      50
      4198
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3739
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3474
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3412
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      2888
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      58
      2660
    Aihe