Itse käytin heti mahdollisuutta ja tein liikennepoiston heti kun laki astui voimaan eli 16.11.2015, mutta odottelin aikani pohjolan vakuutusyhtiöltä uusia pienempia laskuja, ei kuulunut ja päätin käydä paikanpäällä. Pohjolassa sanottiin että heille ei ole Trafilta tullut vielä mistään pyörästä mitään palautetta vaikka monet ovat tehneet liikennepoistoja? Virkailija otti vakuutuslaskuni konttoriin seurantaan ja lupasi ilmoitella kun asiasta jotain kuuluu tai lähettää vaan suoraan muuttuneet summat minulle, ei ole mitään kuulunut vieläkään? Mites teillä, toimiiko asiat niinkuin suunnittelitte?
Laitoitko prätkän liikennepoistoon?
12
90
Vastaukset
- eivaikutusta
Ei varmaan mitään kuulukaan, kun ei toimi kaksipyöräisillä niin kuin autoilla. Eli vakuutukset jatkuvat ja veroja ei vielä olekaan. Joissakin yhtiöissä vakuutus voidaan omalla eri ilmoituksella katkaista.
Turhaa huolta kannat, kyllä se toimii etkä liikenteettömältä ajalta joudu maksamaan. Minä yritin IFissä tehdä poistoa mutta ohjasivat suoraa Trafiin ja sanoivat että siellä se on tehtävä.
Siellä nyt on vain vähän viivettä. Ei vakuutusasiat ole yleensäkään mitään salamannopeita tapahtumia, paitsi siltä osin että sekä poisto että käyttöönotto tapahtuu aina heti kun niin ilmoitat!- OskarDirlewanger
Eli kyseessä köyhän motoristin touhuja?
Minulla on pyörässäni ympärivuotinen liikennevakuutus. Ja se siitä.
En jaksa alkaa em. touhuun.
Niin, minulla on myös varaa olla tekemättä jotain hemmetin liikennepoistoja.- enontekijä
vau jopa olet kova jätkä ja olipa hyvä provo voi voi
- vakuutussetänä
Minun vakuutusyhtiössäni liikennepoistoilla ei ole merkitystä sillä 4,5kk maksaa saman kuin ympärivuotinen vakuutus. Ja jos vakuutussopimuksessa lukee vakuutuksen olevan ympärivuotinen niin joudut tekemään uuden vakuutussopimuksen jossa seisonta-ajat ovat mahdollisia. Voit toki poistaa mp:si liikenteestä, mutta vakuutusmaksu tulee sopimuksesi mukaan. EP
- mievaantäältä
Neljä pyörää liikennepoistoon.
Vaikka niissä on seisonta-ajalliset vakuutukset, niin etu on siinä, että ei tule laskuja tai vekslauksia, kun seisontaika joskus päättyy (netissä ei voi tedä yli 12kk seisontailmoitusta). - tuokorotuspaineen
Lyhytaikainen ilo on liikenteestäpoistosta saatu säästö.
Kas kun vakuutusyhtiö havaitsee kassavirran pienentyneen, niin se aiheuttaa korotuspaineen hintoihin. Eli seuraavana vuonna liikennevakuutuksesi tariffia korotetaan ainakin maksutulon putoamista vastaavalla määrällä.
Maksutulon kun on katettava sekä korvaukset, hallintakulut ja vielä liikevoittokin osakkeenomistajille.- näinsiinäkäy
Saattavat aluksi nostaa hintaa hieman kyllä,mutta kun yhä useampi lopettaa maksamasta sikamaisia hintoja ja tekee kuten karavaanarit eli vain siitä maksetaan kun ajetaan ja kun ajelut loppuu viedään konttorille kilvet, niin vakuutusyhtiön lobbarit alkavat painostaa eduskuntaa yms että tällaiset paskalait saadaan poistettua.
Kuka ostaa uuden moottoripyörän jos sen ylläpito maksaa ihan helvetisti sen lisäksi että siitä uudesta maksetaan valtava summa rahaa?Ei kukaan.
Pyörät menee venkslausten kautta viron rekisteriin tai jotain.Kyllä köyhä keinot löytää.
Hallitus halusi kikkeli pystyssä tehdä niinsanotun autoveron alennuksen (älkää pelätkö se nousee takaisin ja polttoaineen hinta vielä lisää) koska autoihin on tulossa kaikenlaista pikkukallista vielä lisää maksuksi.
Moottoripyöriin tulee vielä katsastuspakkokin, kuten monissa muissakin maissa on.Moottoripyöräilystä tulee vain herrojen huvia.Muilla ei ole varaa siihen. - koskaanEIpidäAntautua
näinsiinäkäy kirjoitti:
Saattavat aluksi nostaa hintaa hieman kyllä,mutta kun yhä useampi lopettaa maksamasta sikamaisia hintoja ja tekee kuten karavaanarit eli vain siitä maksetaan kun ajetaan ja kun ajelut loppuu viedään konttorille kilvet, niin vakuutusyhtiön lobbarit alkavat painostaa eduskuntaa yms että tällaiset paskalait saadaan poistettua.
Kuka ostaa uuden moottoripyörän jos sen ylläpito maksaa ihan helvetisti sen lisäksi että siitä uudesta maksetaan valtava summa rahaa?Ei kukaan.
Pyörät menee venkslausten kautta viron rekisteriin tai jotain.Kyllä köyhä keinot löytää.
Hallitus halusi kikkeli pystyssä tehdä niinsanotun autoveron alennuksen (älkää pelätkö se nousee takaisin ja polttoaineen hinta vielä lisää) koska autoihin on tulossa kaikenlaista pikkukallista vielä lisää maksuksi.
Moottoripyöriin tulee vielä katsastuspakkokin, kuten monissa muissakin maissa on.Moottoripyöräilystä tulee vain herrojen huvia.Muilla ei ole varaa siihen.Ei tule veroa, eikä katsastuspakkoa, jos asiaa voimakkaasti vastustetaan kaikin keinoin. Lainsäätäjäkin haluaa kulkea kadulla ilman, että tarvitsee jatkuvasti pelätä vihaisen motoristin kostoa. Katsastuspakko raukesi juuri tähän, alkoi puntit ja hameet tutisemaan tietyillä tahoilla, ei MC-kerhojen ja muiden villien viholliseksi kannata alkaa ihan pienen syyn takia.
- mikäliikennepoisto
Ajattelin lähtee huomenna kyykyllä ajeleen kun 10 astetta luvattu lämmintä...
- jouluajoja
No mä kävin kyykyttämässä pari kilometriä yksityistiellä tänään. Oikein tuntui tosi kivalta. Täälläkin oli se 10 astetta lämmön puolella, joten kyllä arkeni.
Pitemmänkin lenkin olisin mieluusti tuupannut meneen, mutta mulla on seisonta-ajallinen vakuutus. Ei voinut mennä siksi yleisille teille haahuilemaan.
- fj1
Tuo seisonta-ajan poisto on turha, koska talvikuukausilla maksu on käytännössä lähes nolla. Vakuutusmyyjä näytti joskus miten maksu määräytyy ja kallein kuukausi on heinäkuu. Maksu nousee sitä mukaa kun kevät etenee ja laskee elokuusta eteenpäin. Noin 5 kuukauden ajoilla vakuutusmaksu on samaa luokkaa ympärivuotisessa seisonta-ajalliseen verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942675Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki572635- 1842595
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from702252Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen412115Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712115Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä21995Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la731606- 1461467
Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue11360