Lääkis, psyka, kirjallisuustiede vai teologia?

Päättämätön

Lähtisitkö opiskelemaan lääketiedettä, psykologiaa, kirjallisuustiedettä vai teologiaa? Miksi?

8

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkrgrkel

      Lääketiedettä, jota en kyllä haluaisi opiskella. Psykassa voi hyvällä tuurilla tulla jotain järkevää vastaan, mutta todennäköisesti ei. Teologia ja kirjallisuustiede ovat humpuukia.

    • menestystä_työssäsi

      Psykologia, Psykiatri!!! Jos valmistumisesi jälkeen pysyt suomessa, niin taatusti riittää hommia.Jos et usko, niin tutustu näihin palstoihin.

    • Ranu_Pajala

      Ehdottomasti kirjallisuustiedettä. Kirjallisuustieteilijä vetoaa naisiin.

      • Entäs jos aloittaja onkin itse nainen?


      • Ranu_Pajala

        Ai, ai. No sitten suosittelen psykologiaa. Mutta ei ainakaan teologiaa.


      • Päättämätön

        Aloittaja on nainen. :)


    • tätpohd

      Minun olisi noista varmaan opiskeltava kirjallisuustiedettä, sillä teologia ei kolahda ollenkaan ja lääketiede vaatisi luonnontieteellistä suuntautumista, mihin ei ole pohjaa. Psykologiaa taas on tosi vaikea päästä opiskelemaan ja siinäkin on matematiikalla merkitystä. Matikka ei suju.

      Olenkin opiskellut kieliä hyvällä menestyksellä. Mutta suosittelen tuota lääketiedettä, jos yhtään kiinnostaa. Ehdottomasti paras valinta noista vaihtoehdoista.

      Kirjallisuustieteen asettaisin suositeltavuuden kannalta viimeiseksi, ellei suoranaista intohimoa siihen ole. Silloin olisi sivuaineet valittava huolella tulevaisuutta ajatellen.

    • Amier

      Valitsisin psykologian. Vaikea päästä opiskelemaan, mutta helpompi kuin lääkikseen. Psykologiassa voi suuntautua monella tavalla oman kiinnostuksen mukaan ja psykologeille on kysyntää työelämässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      282
      3512
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      42
      2527
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      84
      2120
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1963
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1862
    6. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      31
      1647
    7. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      126
      1463
    8. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      21
      1193
    9. Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."

      Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1141
    10. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      62
      1125
    Aihe