Saankohan maksettua velat joskus?

Nyt on kokonainen vuosi oltu uudessa työpaikassa. Ulosottovelkaa 26000e ja vuoden bruttotulot 28000e ja yhden lapsen suojaosuus. Itse laskin että jos töitä riittää että pääsisin 6 vuodessa eroon velasta vai pääsenköhän sittenkään? Tuntuu jotenkin pitkältä suolta.
5108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ilmeisesti et koskaan asuntolainaa ole miettinyt, jos tuommoinen pikkusumma noin mietityttää...

Äänestä

Itsellä sama tilanne ja tiedän miltä tuntuu mutta toivottavasti muutaman vuoden päästä olemme velattomia. Kovaa tämä on ja jokaisen sentin laskemista mutta eihän tässä auta kuin yrittää. Tsemppiä sinulle!!

Äänestä

Tolkutonta on suomessa vellaisten velka helvetti ja usein on kyse suht pikku summista ja kuitekin elämä pilalla todella pitkäksi aikaa jopa vuosikymmeniksi.

Samaan aikaan päättävillä tahoilla kähmitään miljoonia jopa satoja miljoonia ja enemänkin muka alillisesti ja kaikki kähmintä vieläpä hyvän valtion eli veron maksajijen palkaamana.

Eli jos olet köyhä ja koitat jotakin saada hommattua ja joudut joko työttömäksi tai elämäntilanteen mjuutoksen kouriin niin huonosti käy.jos taas olet valtion palkkoilla ja kähmit niin sulla ei ole hätää.

Jos sitten avaudut esim.s.24. saat todella "loistavia komentteja" joka tapuksessa mikäli suomi halutaan nousuun ei suomella ole järkevää syytä pitää kansalaisia velka helvetissä ja ostovoimaa matalana. koska suomi on sisämarkinna aluetta ja pysyy sellaisena. meiltä on eläkeläisten osalta aikaa siten viety taitettu ideksi ja palautusta ei ole näköpiirissä.

Sitä halua auttaa suomen kansaa ei valtio vallalla ole, mutta matuja voidaan autaa kansaa velkaantumalla, kansa piikkiin.

Äänestä

Aloittaja. Jos vakiduuni, kokonaisvelkasi alle 34.000€, velkaantuminen päättynyt ilm on kun kerran jo UO:ssa olet ja ilm myös velkojen säännöllinen makselu on meneillään UO:n toimesta, niin tutustu Takuu-Säätiön takaamaan järjestelylainaan. Jos heti varaat ajan kuntasi velkaneuvontaan ja heidän opastuksellaan(mikäli kriteerit täytät) lähetät takauksen hakuanomuksen niin voit olla vapaa veloistasi jo ensi syksyyn mennessä. Miltä kuullostaisi??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyllerö87 kirjoitti:

Nyt on kokonainen vuosi oltu uudessa työpaikassa. Ulosottovelkaa 26000e ja vuoden bruttotulot 28000e ja yhden lapsen suojaosuus. Itse laskin että jos töitä riittää että pääsisin 6 vuodessa eroon velasta vai pääsenköhän sittenkään? Tuntuu jotenkin pitkältä suolta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu